Według danych Międzynarodowej Rady Zbożowej, Ukraina była czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie w sezonie 2020/2021, sprzedając 44,7 mln t ziarna za granicę. Wielkość eksportu gwałtownie spadła od czasu rosyjskiej inwazji. Tocząca się wojna w spichlerzu Europy zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu. Wiele wskazuje na to, że Rosja bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę.

Czy Rosja kradnie zboże z Ukrainy?

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło w oświadczeniu, że „zdecydowanie potępia zbrodnicze działania Federacji Rosyjskiej polegające na tzw. wywłaszczaniu upraw od rolników w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy."

- Plądrowanie zboża z regionu Chersonia, a także blokowanie przesyłek z ukraińskich portów i eksploatacja szlaków żeglugowych zagrażają światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Żądamy, aby Rosja zaprzestała nielegalnej kradzieży zboża, odblokowała ukraińskie porty, przywróciła swobodę żeglugi i umożliwiła przepływ statków handlowych – napisano w oświadczeniu cytowanym przez reuters.com.

Jak podano dalej, Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowało w osobnym oświadczeniu, że wszczęło postępowanie karne w sprawie zarzutów, że rosyjscy żołnierze, grożąc przemocą, zabrali 26 kwietnia 61 t pszenicy z przedsiębiorstwa rolnego w Zaporożu na południu Ukrainy.
Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować tego twierdzenia. Przedstawiciele agencji Reutersa, zapytali o to rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który za pośrednictwem aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram napisał: „Nie. Nie wiemy, skąd pochodzą te informacje”.

- Poprzez swoje nielegalne działania Rosja okrada nie tylko Ukrainę, ale także konsumentów za granicą. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że około 1,7 miliarda ludzi może stanąć w obliczu ubóstwa i głodu z powodu zakłóceń żywnościowych w wyniku wojny na pełną skalę prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie - powiedział ukraińskie MSZ cytowany przez Reuters.

Ciężarówki jadą po zboże z Ukrainy?

O sprawie napisał też serwis english.nv.ua. Zacytowali oni 29 kwietnia sztab generalny Ukrainy. - Atakujące wojska rosyjskie nielegalnie zajmują i kradną plony od ukraińskich rolników z okupowanych obszarów południowej Ukrainy. Zgodnie z przekazem ukradli oni 60 t pszenicy wraz z ciężarówkami do jej transportu z dużej farmy niedaleko Zaporoża – napisał serwis.

W sieci krąży nagranie, gdzie rzekomo Rosjanie zabierają zboże z Ukrainy. W kierunku Krymu jadą ciężarówki zbożowe z literą Z.