Perspektywy eksportu pszenicy i jęczmienia zostały skorygowane w górę - do 18,6 miliona ton i 4,8 miliona ton - co stanowi odpowiednio 20,4 proc. i 35 proc. więcej niż w roku poprzednim. Natomiast możliwości eksportowe kukurydzy na ziarno zostały zmniejszone do około 26,5 mln ton (-11,7 proc.).

W protokole ustaleń tradycyjnie podpisanym na początku października między ukraińskim ministerstwem gospodarki a przedstawicielami eksporterów po raz pierwszy nie określono konkretnych górnych limitów dla odpowiedniego poziomu eksportu zbóż, ponieważ nie osiągnięto porozumienia w sprawie ilości pszenicy dostępnej na eksport. Tak, więc rząd oszacował ilość pszenicy eksportowej na 18 milionów ton, a eksportujących na 20 milionów ton. Mówi się, że byłyby to również sprzeczności w ocenie jakości zbiorów.

Wreszcie uzgodniono, że ministerstwo będzie, co tydzień informować uczestników rynku o aktualnym stanie eksportu zbóż i co miesiąc omawiać z nimi dystans do „granicy krytycznej” eksportu. Celem takich umów jest unikanie deficytów rynkowych i administracyjnych ograniczeń eksportowych.