Wzrost produkcji pszenicy odbywa się przed wszystkim dzięki podwyższeniu prognozy w Australii, gdzie zaktualizowane szacunki Abares podniosły produkcję o 2,3 mln ton do rekordowego poziomu 36,3 mln ton.

Mniejszy światowy eksport pszenicy

Prognoza światowego eksportu została obniżona o 3,6 mln ton do 203,1 mln, ponieważ spadki dla Ukrainy i Rosji są tylko częściowo równoważone przez wzrosty dla Australii i Indii.

Szacunek eksportu z Ukrainę został obniżony o 4,0 mln ton do 20,0 mln, ponieważ oczekuje się, że wojna w tym kraju zakłóci eksport z regionu Morza Czarnego.

Eksport Rosji został zmniejszony z 3,0 mln ton do 32,0 mln, ponieważ prognozuje się, że transport statkami będzie utrudniony przez działania wojenne i nałożenie sankcji gospodarczych.

Częściowo równoważą te redukcje wzrosty eksportu Australii i Indii, odpowiednio o 2,0 i 1,5 miliona ton do 27,5 i 8,5 miliona. Oczekuje się, że zwiększona produkcja i konkurencyjne ceny zwiększą eksport z Australii do rekordowego poziomu. Prognozuje się, że wysokie tempo eksportu Indii będzie się utrzymywać ze względu na duże zapasy i rosnące ceny światowe.

 Prognoza importu pszenicy jest obniżona w wielu krajach, w tym w Turcji, Egipcie, UE, Afganistanie, Algierii, Kenii, Pakistanie, Tanzanii i Jemenie. Powodami są zmniejszona dostępności eksportowej pszenicy z Morza Czarnego i wyższe ceny światowe.

Mniejsze światowe spożycie pszenicy

Prognoza globalnego spożycia pszenicy w sezonie 2021/2022 została obniżona o 0,8 miliona ton do 787,3 miliona, z powodu niewielkich spadków w wielu krajach, w tym w Indiach. Spadki, które z nawiązką zrównoważyły ​​wzrost spożycia na cele pasz i prognozy dla Australii i Ukrainy 

Wzrost zapasów końcowych

Oczekiwane globalne końcowe zapasy pszenicy zostały podniesione o 3,3 mln ton do 281,5 mln tom, ponieważ zwiększone zapasy w Rosji i na Ukrainie są tylko częściowo równoważone spadkami w Turcji, Indiach i UE. 

Większa produkcja zbóż paszowych

Perspektywy dla globalnego rynku zbóż paszowych w tym miesiącu dotyczą większej produkcji, mniejszego handlu i większych zapasów końcowych w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Prognoza USDA dotycząca globalnej produkcji zbóż paszowych w sezonie 2021/2022 została podniesiona o 1,5 mln ton do 1,499 mld ton.

Oczekuje się, że światowa produkcja kukurydzy będzie nieco wyższa (1,206 mld ton) niż przed miesiącem, przy czym wzrosty w Indiach i Rosji mają być częściowo równoważone spadkami w Argentynie i Afryce Południowej. Produkcja kukurydzy w Indiach ma być wyższa wraz ze wzrostem zarówno powierzchni, jak i plonów. Produkcja kukurydzy w Argentynie jest obniżona, ponieważ większy obszar uprawy jest z nawiązką równoważony przez zmniejszenie plonów. Produkcja kukurydzy w RPA spada, co odzwierciedla niższe perspektywy plonów.

Mniejszy eksport zbóż paszowych

Eksport kukurydzy wzrasta dla USA i Indii, ale zmniejsza się dla Ukrainy. Spadek importu dotyczy Egiptu, Algierii, Turcji, Izraela, Indii i Bangladeszu. Prognoza światowego eksportu kukurydzy spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 3,8 mln ton do 199,9 mln ton.

Eksport jęczmienia wzrasta dla Australii i Kanady, ale zmniejsza się dla Ukrainy.

Spadek zapasów kukurydzy

Zapasy kukurydzy są wyższe dla Ukrainy, Indii i Rosji, są jednak równoważone przez redukcje dla Argentyny, RPA i Bangladeszu. Światowe zapasy kukurydzy, które wyniosły 301,0 mln ton, spadły o 1,3 mln w porównaniu z poprzednim miesiącem.