Przewódki to odmiany zbóż jarych takich gatunków jak pszenica, żyto i pszenżyto, które można wysiewać jesienią. Podczas takiej zimy jak w tym sezonie zdaniem ekspertów siew można przeprowadzić nawet w styczniu.

- Przy siewie styczniowym możliwe, że rośliny mogą znacznie lepiej przezimować niż te przewódki, które zostały wysiane już w listopadzie. Sprzyjające wzrostowi warunki jakie panują obecnie mogą powodować nadmierny rozwój roślin i większą wrażliwość przed nastaniem silniejszych mrozów w końcu stycznia i lutym. Wszystko zależy od warunków jakie będą panowały w późniejszym okresie i na jaką fazę rozwoju roślin przypadną większe mrozy. Optymalnym stadium zimowania przewódek pod śniegiem jest faza szpilkowania. Zbyt silnie wyrośnięte rośliny będą bardziej podatne na wymarznięcie przy silnych mrozach i braku okrywy śnieżnej - dodaje dr Zielewicz.

Zdaniem eksperta wszystko wskazuje na to, że przy sprzyjających warunkach pogodowych nie będzie rozważania czy siać zboża jare zimą czy wiosną, tylko sztuką będzie wybór optymalnych warunków dla jego przeprowadzenia w okresie jesienno-zimowym. - Zdaniem wielu rolników ponoszone ryzyko w tym przypadku częściej się opłaca - dodaje dr Waldemar Zielewicz.