- W województwie zachodniopomorskim nie było tak intensywnych opadów, jak w województwach południowych i wschodnich naszego kraju, więc zaawansowanie różni się, a i jakość plonów będzie gorsza - poinformował w środę zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (ZODR) w Barzkowicach Adam Kalinowski.

Jak dodał, żniwa w województwie osiągnęły zaawansowanie "na poziomie średnio 70 proc." - to ilość zebranego zboża.

- Najmniej zaawansowane są żniwa w powiatach nadmorskich (około 50 proc.), natomiast w powiatach południowych i centralnych poziom zaawansowania zbiorów to blisko 90 proc. - przekazał Kalinowski.

Jęczmień ozimy został zebrany w 99 proc., jęczmień jary w 60 proc. Zebrano też 70 proc. pszenicy ozimej, 60 proc. pszenicy jarej, 72 proc. żyta i 73 proc. pszenżyta ozimego.

- Parametry skupowanego jęczmienia i rzepaku w dalszym ciągu utrzymują się na średnim poziomie - wskazał Kalinowski.

Gęstość ziarna jęczmienia ozimego wynosi od 56 do 61 kg/hl, zawartość białka w pszenicy jest dobra (13-14 proc.), a zaolejenie rzepaku wynosi od 40 do 44 proc. (przy wymaganym minimum 40 proc.). Ziarno żyta jest natomiast bardzo małe i jest w nim dużo pośladu.

Dane zostały zebrane na podstawie meldunków z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego przekazywanych co tydzień do ZODR.