Mamy już połowę lutego i wkrótce będzie trzeba podejmować bardzo ważne i szybkie decyzje co do ozimin. Sygnały z „terenu” są sprzeczne. Część producentów jest spokojna o swoje plantacje, część wyraża pewne obawy, gdyż warunki panujące na przestrzeni zimy nie we wszystkich rejonach były dla plantacji ozimin sprzyjające.

Najwięcej wątpliwości mają rolnicy z terenów gdzie podczas silnych spadków temperatur nie było grama śniegu lub pokrywa śnieżna była bardzo skąpa. Do takich regionów można zaliczyć centrum Polski, część województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Tam głównie notowano kilka niesprzyjających dla zimowania roślin okoliczności. Były silne spadki temperatur, a w tym czasie oziminy były skąpo otulone śniegiem. Po ustaniu mrozów owszem pojawiły się opady śniegu, ale one szybko, podczas odwilży zamieniły się w lodową skorupę. Ostatnie spadki temperatur mogły tylko pogorszyć stan ozimin.

Zalecamy zatem,jak tylko mrozy puszczą, wykonać test ozimin, by móc lepiej ocenić kondycję roślin. Jak taki test wykonać o tym pisaliśmy wcześniej. 

Na pewno trzeba się nastawić na kilka przeciwności. Po pierwsze większość ozimin straci z pewnością liście wyprodukowane na jesieni, które uległy przemrożeniu lub zostały wysmolone przez wiatry.

O przeżyciu jednak rośliny decydować będzie stan węzła krzewienia (w przypadku ozimin, którym udało się rozkrzewić jesienią) lub ogólne przeżycie siewki (zboża z terminów opóźnionych).W rzepaku ocenić trzeba szyjkę korzeniową i sam korzeń.

Powinniśmy się także liczyć, że ogólny stan ozimin mogą pogorszyć choroby takie jak: pleśń śniegowa oraz pałecznica zbóż i traw, a w rzepaku może pojawić się pałecznica rzepaku. Warunki na przestrzeni zimy były dość sprzyjające dla rozwoju tychże chorób.

W miarę rozwoju wegetacji, na polach głównie w obniżeniach terenu mogą pojawić się gołe place związane z gorszym przezimowaniem roślin (tam gdzie pojawiły się już na jesieni wymokiska, a w czasie zimy powstała w tych miejscach pokrywa lodowa). Głównie na pagórkach w rejonach ze skąpą okrywą śnieżną mogą ujawniać się szkody związane z wysmalaniem.