10 i 10 maja we Francji było około 30 proc. mniej opadów niż wynosi średnia z ostatnich 20 lat, co czyni glebę wyjątkowo podatną na dalsze susze. Rynek pozostaje napięty, biorąc pod uwagę brak opadów w północnej części Francji i Niemczech, a wzrost temperatur oczekiwany w przyszłym tygodniu nie jest uspokajający.

Serwis prognozy pogody FranceAgriMer ogłosił brak deszczu przez następne 10 dni, a także wyższe temperatury. Serwis obniżył już w poprzednim tygodniu swoje oceny stanu plantacji pszenicy z „bardzo dobrych do dobrych" o 2 punkty do 89 proc.

Jednak obawy rozprzestrzeniają się w głównych regionach uprawy na północy kraju, ponieważ w ostatnich tygodniach było znacznie mniej opadów. Serwisy pogodowe nie zapowiadają poprawy w perspektywie średnioterminowej.

Prywatna agencja meteorologiczna Meteonews stwierdziła w zeszłym tygodniu, że brak deszczu we Francji  był jednym z najgorszych w okresie powojennym. Zgodnie z informacją suma opadów w pierwszych czterech miesiącach tego roku wyniosła średnio w całym kraju 159 mm, przy wartości normalnej 237 mm. Odpowiada to deficytowi 33 proc. wody.

Ostatnio było jeszcze bardziej sucho w 1997 r. ze 137 mm w miesiącach od stycznia do kwietnia. Najbardziej sucha pogoda była w 1953 r. z zaledwie 117 mm, następnie w 1949 z 119 mm i 1976 z 162 mm.