Opóźnienia skutkować będą zmniejszeniem zasiewów większości zbóż jarych, które zastąpione zostaną sianą później kukurydzą. Zdaniem IERiGŻ warunki dla zbóż ozimych były korzystne i nie należy obawiać się dużych strat po zimie.
- Wstępne szacunki wskazują, że w sezonie 2013/14 w UE zostanie zebrane 138 mln ton pszenicy wobec 132,3 mln ton przed rokiem. Produkcja jęczmienia zwiększy się do 54,6 mln ton, a kukurydzy do 64,8 mln ton. Zwiększy się unijne zużycie pszenicy i kukurydzy. Na świecie zostanie zebrane 704 mln ton pszenicy i 978 mln ton kukurydzy, czyli znacznie więcej niż przed rokiem - uważa Krzemiński.
Jak zauważa, bieżący sezon charakteryzuje się światową przewagą popytu nad podażą.
- Powoduje to utrzymywanie się wysokich cen zbóż, które jednak powoli obniżają się. Na sytuację wpłynął znaczący spadek produkcji w USA, Rosji, na Ukrainie i w południowej Europie. Światowa produkcja kukurydzy spadła z 883 do 854 mln ton, a pszenicy z 696 do 654 mln ton. Mniejsze były również łączne zbiory zbóż w UE. Wzrosły zbiory kukurydzy w Argentynie, ale mniejsza jest produkcja pszenicy w Australii - dodaje Marcin Krzemiński.
Komentarze