- Kukurydza w zbiorze na ziarno, podobnie jak kiszonkowa, również obiecuje wysokie plony. Szacuję, że przeciętne plony w kraju przekroczą wydajność 6 t/ha. Zbiory ziarna ogółem powinny być wyższe niż 2 mln t. Oczywiście o ile rolnicy zakończą żniwa kukurydziane do 15 listopada. A nie jak to miało miejsce w poprzednim sezonie, kiedy zbierali ziarno w styczniu i lutym, przy plonie niższym o połowę - mówi portalowi farmer.pl Eugeniusz Piątek, dyrektor PZPK.

Zdaniem eksperta wśród rolników panuje taka opinia, że jak są niższe plony zbóż, to kukurydza plonuje lepiej niż przeciętnie. W tym roku ta zależność może rzeczywiście się potwierdzić.

Jakie będą ceny? Obecnie kształtują się one na poziomie 1200 zł/t. - Moim zdaniem ceny ziarna kukurydzy w porównaniu do tych, które teraz są podawane, podczas zbiorów na pewno się obniżą. Z uwagi jednak na niższą podaż ziarna zbóż paszowych i ze względu na ich jakość, spadek cen ziarna kukurydzy nie będzie zbyt głęboki, o ile nie będzie na rynku zmowy cenowej - dodaje Piątek.