O potrzebie wykonania testu przezimowania pisaliśmy na początku marca. Wówczas po fali syberyjskich mrozów pojawiła się pierwsza obawa o stan ozimin. Wielu rolników decydowało się na takie testy, a wyniki wówczas nie były aż tak negatywne, jak się początkowo spodziewano. Niestety po ociepleniu nadeszła druga fala mrozów, która mogła pogorszyć kondycję roślin. Obawa pojawiała głownie z powodu tego, że rośliny się rozhartowały, a więc utraciły swoją mrozoodporność.

Jak wykonać test przezimowania można przeczytać:
>>> Wykonaj test przezimowania w zbożach
>>> Jak sprawdzić czy rzepak przezimował?

Ci producenci, którzy raz jeszcze wykonali testy przezimowania informują nas, że wigor roślin jest słabszy od tego, który notowali niespełna dwa tygodnie temu. Notują także większy udział roślin martwych.

Zachęcamy zatem, by wykonać testy przezimowania raz jeszcze. W przypadku zbóż wyniki będziemy znać już po 24 godzinach. Kondycję rzepaku, (o który bardziej się martwimy) będziemy mogli niestety ocenić dopiero po tygodniu. Warto jednak się decydować na wykonanie takiego testu, jego wyniki połączone z obserwacją plantacji prowadzoną w najbliższych tygodniach, pozwolą nam podjąć szybko stosowne decyzje.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami, dołączając do dyskusji w temacie Stan ozimin na forum Farmera (forum.farmer.pl)