Izba Zbożowo-Paszowa szacuje, że na 5 sierpnia zaawansowanie zbiorów zbóż w skali kraju sięgnęło około 25-30 proc. Kilka słonecznych i bezdeszczowych dni w II połowie minionego tygodnia pozwoliło na zakończenie zbiorów jęczmienia ozimego na południu kraju i przyspieszenie tempa zbiorów pozostałych zbóż.
Z wyjątkiem województw położonych na północy kraju, zbiory rzepaku są już na ukończeniu. Żniwa bardzo się przedłużyły z powodu intensywnych opadów deszczu. Trudności ze zbiorem rzepaku i zbóż może przełożyć się na opóźnienia w siewach rzepaku ozimego pod zbiór w 2012 roku.

W dalszym ciągu występuje duży rozstrzał cenowy w odniesieniu do skupowanych zbóż. Najniższe ceny notuje się na południu kraju, w związku z największym zaawansowaniem zbiorów oraz dostępnością konkurencyjnego cenowo ziarna z południa Europy (Węgry, Czechy, Słowacja). W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową z tegorocznych zbiorów kształtują się w przedziale od 750 PLN/t na południu/zachodzie do 800 PLN/t na północy kraju.

W związku z małą podażą, bardzo wysokie pozostają ceny kukurydzy, które obecnie kształtują się w przedziale 950-1050 PLN/t. Ceny jęczmienia paszowego zawierają się w przedziale 690-720 PLN/t. Mało jest jeszcze na rynku tegorocznego ziarna pszenżyta, a jego ceny kształtują się na poziomie 680-720 PLN/t. Z kolei, ceny żyta paszowego wynoszą 630-680 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Bardzo duży rozstrzał cenowy notuje się także w przypadku pszenicy konsumpcyjnej. Młyny na południu kraju oferują za ziarno pszenicy konsumpcyjnej z dowozem 750 PLN/t netto. Na północy, ceny skupu tego ziarna są znacznie wyższe około 850 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się w przedziale 650-850 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

W wielu regionach kraju, lipcowe deszcze wpłynęły na znaczne pogorszenie kondycji łanów i jakości ziarna. Wszystko wskazuje na to, iż podobnie jak przed rokiem podaż ziarna konsumpcyjnego w skali kraju ponownie będzie uszczuplona. To oznacza dużą podaż zbóż paszowych również w bieżącym sezonie. Kształtowanie się cen w kolejnych dniach będzie w znacznej mierze zależało od warunków pogodowych, a te jak na razie nie rozpieszcza i skutecznie utrudnia prace żniwne. W trakcie minionego weekendu przez Polskę znów przetoczył się front niżowy niosąc dalsze opady deszczu. Według prognoz, w bieżącym tygodniu w większości regionów kraju spadnie około 15 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Lokalnie na północy i środkowym południu kraju suma opadów sięgnie 20-30 litrów, lokalnie do 50 litrów.