Jak poinformował dyrektor Oddziału Terenowego ARR w Gorzowie Wlkp. Romuald Gawlik, w końcu marca br. za tonę pszenicy konsumpcyjnej skupy w regionie płaciły 800 zł. Trzy miesiące wcześniej za taką ilość ziarna można było otrzymać ok. 763 zł.

Średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wzrosła o 9,5 proc. w porównaniu do notowań z końca 2011 roku. Pszenica paszowa zdrożała w tym okresie o 8,8 proc, a żyto konsumpcyjne o 9,1 proc.

Pod koniec ub. roku jęczmień skupowano w województwie lubuskim w średniej cenie 748 zł/t, teraz za tonę tego zboża skupy płacą ok. 829 zł. (wzrost o 9 proc.)

- Wzrost cen należy tłumaczyć niedoborem zbóż na rynku (większy popyt niż podaż), wynikającym ze skutków niekorzystnych warunków atmosferycznymi w roku 2011. Wpływ na plony miała susza i wymoknięcia. Rosną także koszty magazynowania zbóż, na skutek podwyżek cen energii i paliw - wyjaśnił Gawlik.

O ile sytuacja na rynku jest korzystna dla producentów zbóż, to hodowcy trzody chlewnej muszą liczyć się z mniejszą opłacalnością produkcji.

Z danych ARR wynika, że na lubuskim rynku ceny żywca wieprzowego spadły od końca ub. roku o 2,6 proc. Na koniec marca tego roku cena wynosiła 4,93 zł/kg; w ostatnich dniach grudnia poprzedniego roku było 5,03 zł/kg.

- Zainteresowanie konsumentów wieprzowiną zmniejsza się na rzecz większego zainteresowania produktami drobiarskimi. W Lubuskiem dominującą hodowlą jest właśnie drób (60 proc. produkcji mięsa). Wpływ na popularność wieprzowiny ma także zmiana nawyków żywieniowych, idąca w kierunku mięsa drobiowego, m.in. indyczego - powiedział Gawlik.

Podane ceny są cenami netto.