Sytuacja wiąże się prawdopodobnie z chwilowym uspokojeniem sytuacji w strefie euro i w konsekwencji umocnieniem się europejskiej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego. Jednak nie ma już wątpliwości, że trwający europejski kryzys zadłużenia wpływa na spowolnienie globalnej gospodarki, także postępujący spadek popytu na towary rolne.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. W środę wrześniowy kontrakt zyskał 0,5 proc., wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 280,7 dolarów/tonę. Było to o 1,5 dolara więcej w stosunku do poprzedniej sesji.

Pszenica. Kontrakt wrześniowy zyskał na wartości 1,6 proc. (ponad 4 dolary), a tona towaru została wyceniona w środę na 257,2 dolarów.

Soja. Notowania kontraktu z terminem dostawy w grudniu podczas środowej sesji potaniały o 0,7 proc. Za nasiona trzeba było zapłacić 508,3 dolarów/tonę.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowa kukurydza osłabiła się w środę o 0,5 proc. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 209,5 euro.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy, zakończył wczorajsze notowania 0,5 proc. stratą. Kupujący musieli zapłacić za ten towar 202 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zamknął środową sesję o 1,25 euro (0,3 proc.) wyżej niż we wtorek. Tona nasion została wówczas wyceniona na 444,75 euro.