Terminy wysiewu kukurydzy w ostatnich latach „przyspieszyły”. Coraz częściej nasiona tego gatunku „trafiają do gleby” bardzo wcześnie, bo nawet w pierwszej dekadzie kwietnia. Jednak to nie daty w kalendarzu powinny mieć znaczenie przy wysiewie tego gatunku, ale warunki pogodowe, a zwłaszcza temperatura gleby mierzona na głębokość 5 cm.

- Podstawowym wyznacznikiem rozpoczęcia siewu kukurydzy jest temperatura gleby, a nie powietrza. Minimalna to 8°C. Wskazane jest, aby najpierw wysiewać odmiany wczesne i średnio wczesne o ziarnie w typie flint, a następnie dent - wymagana temp. gleby 10-12°C – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl dr Szymon Hoppe, dyrektor handlowy Polish Agro.

Jak dodaje, dla większości regionów Polski agrotechniczny termin wysiewu kukurydzy rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia (15-30.04.).

- Oczywiście uwzględnia się aktualne warunki klimatyczne, w tym przede wszystkim dostępność wody, co w tym roku już teraz jest dużym, a może największym wyzwaniem – dodaje dr Hoppe.

Mimo wszystko zaleca on wczesny siew, tak aby „złapać” jeszcze dostępną wilgoć w glebie, bo z powodu długiej i ciepłej jesieni, a także bezśnieżnej, również ciepłej zimy, zapasy wody w glebie są znikome. Już na polach można obserwować unoszące się pyły kurzu – efekt erozji wietrznej. Taka sytuacja może zagrozić rozwojowi kukurydzy.

- Przy tych warunkach klimatycznych i glebowych wskazane jest, aby siew wykonać możliwie jak najwcześniej. Wtedy jak tylko warunki glebowe - temperatura - na to pozwolą. W ten sposób można uniknąć ryzyka suszy. Niestety prognozy dotyczące opadów są bardzo pesymistyczne – informuje dr Szymon Hoppe.

Dr Szymon Hoppe, dyrektor handlowy Polish Agro, fot. Polish Agro
Dr Szymon Hoppe, dyrektor handlowy Polish Agro, fot. Polish Agro

Jakie odmiany poleca na początek przedstawiciel Polish Agro? Przede wszystkim te z przeznaczeniem na ziarno, to one są najlepsze na wczesny siew. Również wczesne i średnio wczesne o typie ziarna flint.

I mimo, że czas zakupów materiału siewnego kukurydzy zaczyna się zwykle na początku roku, to dla „spóźnialskich” firma w swojej ofercie posiada jeszcze szereg odmian kukurydzy, które rolnicy mogą jeszcze zakupić. Począwszy od odmian wczesnych i średnio wczesnych. Jednak tych z grupy średnio późnych już nie ma.