Dla Francji prognozy zbiorów są optymistyczne. Produkcja pszenicy szacowana jest na 36 mln t wobec 35,6 mln t rok wcześniej. Zdaniem specjalistów z francuskiego instytutu Arvalis, w większości ocena plonów jest dobra i bardzo dobra, tylko w północo-wschodniej części kraju sytuacja jest określana jako „wrażliwa".

- W Niemczech odnotowane w ostatnim czasie opady deszczu były korzystne dla upraw pszenicy, które mogą teraz nadrobić stracony czas dla wegetacji skrócony przez bardzo długą zimę. Niemieccy analitycy oceniają, że wilgotna i dość chłodna pogoda w maju była sprzyjająca dla upraw pszenicy. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w skorygowaniu w górę prognoz tegorocznych zbiorów. Jedno z większych stowarzyszeń spółdzielni rolnych u naszych zachodnich sąsiadów, podwyższyło prognozę zbiorów pszenicy w tym roku do 23,7 mln ton, tj. o 6,1 proc. więcej niż w 2012 r., kiedy zebrano 22,3 mln ton tego gatunku - podaje FAMMU/FAPA.

Inaczej sytuacja przedstawia się w Wielkiej Brytanii. Tam kondycja upraw pszenicy w dalszym ciągu nie jest najlepsza mimo poprawy warunków pogodowych w ostatnich tygodniach.

- Spodziewany jest także spadek areału upraw pszenicy - o 15 do 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Duże znaczenie dla brytyjskich upraw pszenicy będzie miała pogoda w czerwcu i lipcu - prognozują analitycy FAMMU/FAPA.