Zeszłotygodniowe opady wstrzymały prace żniwne w województwie - poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. W powiatach nadmorskich deszcz padał z przerwami jeszcze na początku tygodnia, tak że nie było tam postępu żniw.

- Wymłacane ziarno jęczmienia ozimego jest w miarę dobrej jakości, dorodne, zawiera niewiele pośladu. Koszony jęczmień ozimy ma gęstość na poziomie 64-67 kg/hl. Są to parametry wyższe niż w ubiegłym roku, gdzie średnia gęstość była na poziomie 56-57 kg/hl - podano.

Jak wskazano, plony jęczmienia ozimego wahają się od 35 do 80 dt/ha, średnie dla województwa na tym etapie to poziom 50 dt/ha. - Wysokie temperatury na koniec tygodnia spowodują większy postęp zbiorów - zaznaczono.

Zaawansowanie żniw wszystkich zbóż wynosi w Zachodniopomorskiem 4 proc.- to głównie jęczmień ozimy, którego zebrano 55 proc. W powiatach choszczeńskim, gryfińskim i pyrzyckim rozpoczęto też zbiór pszenicy ozimej na poziomie 2-4 proc. powierzchni zasiewów w danym powiecie.

Zebrano także 1 proc. powierzchni rzepaku w powiatach choszczeńskim, łobeskim, pyrzyckim, stargardzkim i wałeckim, ale należy to traktować "bardziej jako rozpoznanie niż zbiory" - poinformował Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dodano, że jakość ziarna jest dobra, a zaolejenie wynosi 45 proc.