Kukurydzę najlepiej zbierać, kiedy zawartości suchej masy waha się od 30 do 35 proc. Wyższa wilgotność to straty już nawet na etapie cięcia i rozdrabiania rośliny. Zaschnięta kukurydza to niższa wartość energetyczna kiszonki.


- Na zachodzie kraju kukurydza wygląda lepiej, miała dostarczone większe ilości wody w okresie czerwca, z kolei na wschodzie np. na Podlasiu - rośliny są suche. Generalnie kukurydza znajduje się w początku dojrzałości woskowej, a więc w optymalnym terminie zbioru kiszonki - mówi prof. Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

W Polsce w tym roku ogólna powierzchnia uprawy kukurydzy wynosi ponad mln ha. - Ziarna zbierzemy na poziomie 3 mln t. Sytuacja na rynku kukurydzy nie jest taka zła jak wcześniej informowano, wysokie zbiory na świecie zostały zredukowane, także powinniśmy wyeksportować dużą część za granicę, zwłaszcza do Niemiec - dodaje prof. Michalski.

Obecnie cennik na suche ziarno kukurydzy wynosi ok. 550 zł/t. Zdaniem prezesa PZPK ta cena powinna być nieco wyższa i wynosić 600 zł/t, ale jak będzie czas pokaże. Zawsze przed zbiorami się ona obniża.

- Kukurydza mokra powinna być tańsza od suchej o 120-150 zł na tonie, ale niestety obawiam się, że różnica może być w tym roku większa - dodaje prof. Tadeusz Michalski.