Tegoroczne zbiory zbóż mogą wynieść nieco ponad 26 mln ton - poinformował na wczorajszej konferencji przedżniwnej prezes KFPZ Rafał Mładanowicz. W ubiegłym roku rolnicy zebrali ok. 28 mln ton ziarna – bez kukurydzy.

Mładanowicz zastrzegł się jednak, że Federacja oszacowała wielkość zbiorów tydzień temu. "Dzisiaj już widać, że zbiory zbóż podstawowych będą niższe, ponieważ w północno-zachodniej Polsce od trzech tygodni nie ma opadów deszczu" - powiedział prezes. Dodał, że przy szacowaniu zbiorów nie zostały także wzięte pod uwagę straty spowodowane powodzią. Wstępnie ocenia się, że z tego powodu będzie o 3 proc. zboża mniej.

Zdaniem szefa KFPZ, w tym roku zbiory będą opóźnione. Prawdopodobnie rozpoczną się one dopiero na początku sierpnia. Wielkość zbiorów w dużym stopniu zależy od tego, jaka będzie pogoda w najbliższych tygodniach, a jak na razie zapowiadają się słoneczne i bezdeszczowe dni, niesprzyjające dojrzewaniu zbóż. Federacja nie wyklucza więc, że jeszcze obniży swoją prognozę. Aktualnie opiewa ona na 26 mln 250 tys. ton zbóż, w tym 9 mln 280 stanowić ma pszenica, 3 mln 560 tys. ton - żyto, a 3 mln 750 tys. ton - jęczmień. GUS i Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacują zbiory zbóż na poziomie 27 mln 258 tys. ton.

Ziarna na potrzeby krajowe nie zabraknie. Na spożycie, zużycie przemysłowe i paszę dla zwierząt potrzebne jest ok. 26 mln ton zbóż.
W ostatnich tygodniach ceny pszenicy rosną, aktualnie rolnicy otrzymują 560-570 zł za tonę, czyli o ponad 50 zł więcej niż miesiąc wcześniej. Żyto zaś w tym czasie podrożało o ok. 45 zł za tonę, obecnie kosztuje średnio 367 zł za tonę.

W opinii prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, w tym roku ceny zbóż będą wysokie. Mogą się one ukształtować na poziomie 600 zł za tonę. Eksperci związani z ARR prognozują zaś, że cena pszenicy konsumpcyjnej w czerwcu będzie na poziomie 470-490 zł/t, a w wrześniu br. 450-480 zł/t.

Według ankiety KFPZ, większość (64 proc.) rolników spodziewa się, że tona pszenicy będzie kosztowała 500-550 zł za tonę.

Źródło: farmer.pl