W ciągu 2 tygodni ziarno staniało nawet o 130-150 zł. Kto czeka na ponowne podwyżki, rozczaruje się - ocenia Renata Barczyk z biura maklerskiego Start w Szczecinie, bo z każdej strony napływa do nas importowane i coraz tańsze ziarno z zagranicy.

Niemcy, Węgry, Ukraina to główni dostawcy, ale nie tylko. Najwięcej dociera do nas pszenicy i jęczmienia. Różnice między towarem polskim i importowanym sięgają nawet 100 zł.

Krajowa pszenica konsumpcyjna kosztuje teraz od 870 do maksymalnie 930 zł za tonę, ale górne stawki w transakcjach są nierealne. Tym bardziej, że blisko granicy niemieckiej w każdej ilości można dostać ziarno po 850 zł. Spadły też ceny pszenicy paszowej. W porównaniu z kontraktami kwietniowymi o blisko 100 zł mniej kosztuje teraz pszenżyto.

Bardzo dużo dociera do nas kukurydzy z zagranicy. Można ją dostać ostatnio nawet w naszych portach, podczas, gdy do tej pory import wchodził do Polski głównie z południa. Cena maksymalna sprowadzanego ziarna to 780 zł, o 70 zł niższa od krajowego. 


KUKURYDZA ceny transakcyjne zł/t
Krajowa 800-850
Importowana 720-780

Źródło: Anna Borowska/Agrobiznes