O terminie siewu decyduje temperatura gleby, którą mierzy się na polu, na głębokości wysiewu ziarna. Jeśli obserwuje się tendencje wzrostowe temperatur i synoptycy zapowiadają stopniowe ocieplenie to siać można, gdy temperatura gleby na głębokości siewu ma 2°C. Wprawdzie w takich warunkach proces kiełkowania ziarna będzie powolny, ale, nie jest zagrożony - zachodzi już przy 2-3°C. Natomiast szybkie tempo kiełkowania obserwuje się przy temperaturze gleby 5-6°C.

Jeśli wystąpią krótkotrwałe przymrozki to nie trzeba się ich obawiać, ponieważ wcześniej ogrzana gleba nie przemarznie (w ciągu 1-3 nocy) do głębokości umieszczonych w niej ziaren. Odsłonięta gleba w czasie, gdy jest nastawiona na działanie promieni słonecznych szybko się nagrzewa. Ponadto nastawiona jest na dłuższe działanie słońca, ponieważ dzień jest coraz dłuższy. Szczególnie gleby lekkie, które szybko obsychają, a proces ten potęgują wiosenne wiatry.

Jęczmień jary przeznaczony na cele browarne sieje się możliwie jak najszybciej, gdy wierzchnia warstwa gleby przekroczy 3-4°C. Opóźnienie terminu siewu jęczmienia jarego browarnego wpłynie niekorzystnie na zawartość białka w ziarnie, która może przekroczyć zalecaną normę. Siejąc jęczmień jary w kwietniu zebrany plon może być już wykorzystany tylko na cele pastewne. Wówczas, w opóźnionym terminie trzeba sięgać po odmiany, które zapewnią dobre krzewienie w skróconym okresie dojrzewania.