Żniwa stają się coraz bardziej zaawansowane. Na południu zebrano jęczmień ozimy już praktycznie z całego areału. Rolnicy kończą już młócić rzepak i trwają zbiory pozostałych zbóż. Koszone są także zboża jare, choć w wielu przypadkach rolnicy narzekają, że zdarzają się fragmenty pól z zielonymi odrostami, które utrudniają zbiór.

Podobnie jest w centrum i na Kujawach, coraz większy areał ozimin zostaje sprzątnięty, koszone są także już zboża jare. Plony zbóż oraz rzepaku, zgodnie z oczekiwaniami, zazwyczaj są niższe od ubiegłorocznych.

Najwięcej powodów do narzekań mają rolnicy z kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, wschodniej części woj. wielkopolskiego, czy Lubelszczyzny. Tam uszkodzenia po zimie i susza na wiosnę zdeterminowała najmocniej plony zbóż i rzepaku. Często słyszy się o wynikach oscylujących pomiędzy 2-2,5 t/ha rzepaku. Ziarna pszenicy ozimej w tym regionie zbierają rolnicy około 30 proc. mniej niż w zeszłym sezonie najczęściej padają wyniki 5-6t/ha. Jara pszenica plonuje podobnie słabo jak rok temu 4-5t/ha.

Dotarły do nas pierwsze sygnały o jakości ziarna. Rolnicy z wyżej wymienionych regionów wbrew obawom nie mają powodów do większych zmartwień jeśli chodzi o jakość tegorocznych zbóż. Poza wyrównaniem, ziarno pszenicy jest dobrej jakości, dotyczy to zarówno białka jak i glutenu. Jak informują nas pierwsze działające skupy, bez zastrzeżeń jest także liczba opadania. Zdecydowana większość odstawianych partii spełnia wymagania jakościowe. Jedynie co nie jest idealne to wyrównanie ziarna.

Dalszy przebieg żniw stoi jednak pod znakiem zapytania. Choć prognozy mówią o upałach i słonecznej pogodzie, to jednak istnieje duże ryzyko burz z ulewnym deszczem. Taka pogoda szczególnie groźna jest dla rzepaku, którego dojrzałe łuszczyny na tym etapie mogą intensywnie się otwierać.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw, uzyskiwanych plonów czy jakości ziarna. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa