Organizacja rolnicza podaje jak kształtowały się plony w poszczególnych regionach kraju, a te były bardzo różne. Zależało to od stanowiska, odmiany, ale też przede wszystkich od stanu roślin przed wejściem w stan spoczynku zimowego, a także od wielkości opadów deszczu w kluczowych fazach rozwojowych zbóż.

Przypominamy, że Rafał Mładanowicz, prezes KFPZ, ostatnio w rozmowie z nami wstępnie ocenił wielkość tegorocznych zbiorów zbóż podstawowych na ok. 21 mln t. Teraz podaje jak kształtowała się wydajność w poszczególnych regionach Polski, dane dotyczą stanu na dzień 13 – 14 sierpnia. Na ostateczne wyniki zbiorów przyjdzie jeszcze poczekać.

- Na Dolnym Śląsku w powiecie oławskim średnio pszenica dała 4,8 t/ha, zaś jęczmień ozimy i jary odpowiednio 5,3 t/ha oraz 4,0 t/ha. W pobliskim powiecie strzelińskim, gdzie występują żyzne czarne ziemie średnie zbiory są już dużo lepsze – pszenica 7,0 t/ha. Podobnie w powiecie strzegomskim pszenica plonowała z wydajnością 6-7 t/ha, a jęczmień jary i ozimy odpowiednio 5,0 t/ha i 6,0 t/ha – podaje Federacja.

W rejonie pszczyńskim żniwa już się zakończyły i plony pszenicy ocenione są na ok. 6,5 t/ha.

Na Lubelszczyźnie 95 proc. lub nawet więcej zbóż jest skoszonych. Na dobrych ziemiach pszenica dała 7-8 t/ha, a na słabszych 5-6 t/ha.

- W Wielkopolsce również plony są zróżnicowane. Północna część tego regionu osiągnęła słabsze wyniki. Z otrzymanych informacji od jednego z gospodarzy wiemy, że pszenica ozima plonowała o 2 t/ha mniej w porównaniu do ubiegłych lat osiągając - 7,6 t/ha. Natomiast plony pszenicy jarej wyniosły 5 t/ha. Ogólnie zboża ozime plonowały śr. o ok. 10 proc. niżej. W powiecie śremskim z kolei jest bardzo słabo. Zbiory pszenżyta wyniosły 4 t/ha, zaś pszenicy 5 t/ha. – poinformowała KFPZ.

W województwie lubuskim żniwa również już są prawie na finiszu – plony różne. Wydajność pszenżyta jest bardzo rozbieżna, od 2,5 do 6 t/ha. Podobnie sytuacja wygląda w jęczmieniu ozimym – od 2 do 5 t/ha.

- W rejonie powiatu kwidzyńskiego pszenica ozima plonowała średnio 5 t/ha. Zasiane wcześniej pszenice jare osiągnęły również średnio 5 t/ha. Niestety te zasiane już w końcówce kwietnia osiągnęły poziom od 2 do 4 t/ha – informuje Mładanowicz.