W Polsce występują dwa gatunki skrzypionki: zbożowa (Oulema melanopus), która dominuje w rejonie Polski środkowej i północnej i skrzypionka błękitek (Oulema gallaeciana) w rejonie Polski południowo-wschodniej. Gatunki różnią się wyglądem. Chrząszcze tej pierwszej osiągają długość 5 – 6 mm, pokrywa skrzydeł jest niebieskozielona z metalicznym połyskiem i punktowymi wgłębieniami. Przedplecze oraz nogi mają czerwono rdzawe, natomiast stopy czarne. Drugi owad natomiast osiąga 4 – 5 mm i ma ciemnogranatową pokrywę skrzydeł, przedplecze wraz z nogami są czarne. 

Owady pojawiają się, gdy temperatura przekroczy 10 st.C, a gdy w drugiej połowie maja wystąpi deszcz, to może on spowodować obniżenie występowania tych szkodników. 

Po upływie dwóch tygodni od złożenia jaj przez chrząszcze, wylegają się larwy – brunatnożółte z kulistą czarną głową, miękkie, wrzecionowate. Górną stronę mają uwypukloną a dolną spłaszczoną. Swoim wyglądem przypominają ślimaczki. 

Stadium larwalne jest bardziej szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego. Wylęgłe larwy (przed kłoszeniem) początkowo żerują na dolnych liściach, następnie przenoszą się na wyższe partie roślin. Żerowanie larw polega na uszkadzaniu górnej skórki i tkanki miękiszowej. Dolna skórka zasycha i bieleje. Konsekwencją tych działań jest obniżona masa tysiąca ziaren (MTZ) oraz zmniejszenie liczby ziarniaków w kłosie. 

Próg ekonomicznej szkodliwości: 1 – 2 larw na jednym źdźble lub w przypadku stwierdzenia na plantacji masowego wylęgu larw (obserwujemy wówczas larwy obu gatunków). 

Przykładowe preparaty do zwalczania skrzypionek:

·        Ninja 050 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce 0,075 – 0,1 l/ha.

·        Pitbul 025 EC (beta-cyflutryna) w dawce 0,25l/ha.

·        Pyrinex 250 CS (chloropiryfos) w dawce 0,5 – 0,6l/ha.

·        Rodan S 400 EC (dimetoat) w dawce 0,5l/ha.

·        Sumi-Alpha 050 EC (esfenwalerat) w dawce 0,25 l/ha.

·        Sutra 100 CS (lambda-cyhalotryna) w dawce 0,04 – 0,05 l/ha.