W województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim żyto mieszańcowe siane na początku września ma od 4 do 11 rozkrzewień. Na plantacjach chronionych rośliny są zdrowe, w dobrej kondycji. Na polach, gdzie zastosowano oprysk wykorzystując fabryczną mieszaninę fenpropidyny i propikonazolu przeciwko chorobom oraz alfa-cypermetrynę zwalczającą mszyce nie ma widocznych objawów chorobowych.

W województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim żyto mieszańcowe prezentuje się bardzo dobrze. Siane w optymalnym terminie jest w fazie krzewienia i ma ok. 7 rozkrzewień. W pełni chronione przed chorobami i szkodnikami nie wykazuje oznak chorób na liściach. Dotychczasowe temperatury sprzyjają dalszemu rozwojowi.

W rejonie województwa lubelskiego, w powiecie włodawskim obsada roślin jest nierównomierna, bowiem długo doskwierająca susza utrudniała wschody zbóż. Także w rejonie pogoda spowodowała wydłużenie siewów, które rozpoczęto 10 września, a zakończono po 10 dniach. Od czasu siewu wegetacja żyta mieszańcowego trwa nieprzerwanie, w tej chwili rośliny mają 5-6 liści i rozpoczynają fazę krzewienia. Rośliny są zdrowe i nie widać na nich oznak chorób.