Pogoda sprzyja zbiorom. W gospodarstwie Agro-Farm w Zaczopkach - tuż przy granicy z Białorusią - rozpoczęły się zbiory rzepaku. Do wykoszenia jest w sumie 570 ha rzepaku. 

Po pierwszych dwóch dniach zbiorów można powiedzieć, że plony są na poziomie - ok. 4 t/ha. Właściciel uznaje to za dobry wynik, zwłaszcza że uprawy są na glebach głównie 4 klasy, częściowo nawet na 5 klasie.

- Przy tej klasie gleb uznaję plon za satysfakcjonujący. Na tych glebach średni plon powyżej 3,5 t/ha jest dobrym osiągnięciem. Jestem zaskoczony niską wilgotnością nasion - nawet poniżej 5 proc. - mówi Maciej Pietraszuk.

Dzisiaj wyjechały pierwsze partie nasion na sprzedaż. W zależności od punktu skupu, rolnik otrzymuje cenę 2250 lub 2350 zł/t. Punkt skupu jest wybierany w zależności od długości kolejki w skupie. 

- Teraz sprzedana będzie tylko część rzepaku - do 1 tys. ton, dopóki żniwa nie rozpoczną się na dobre. Reszta zostanie składowana w silosach - mówi Pietraszuk.

Baza magazynowa gospodarstwa obejmuje silosy o pojemności 10 tys. ton. 

Nie wiadomo jak będą wyglądały zbiory na niektórych polach, ponieważ na części plantacji tydzień wcześniej przeszedł grad. Fragmenty są obite nawet w 90 proc.