Jak zapowiedziało australijskie ministerstwo rolnictwa, w związku z rozprzestrzenianiem się chorób zwierzęcych w sąsiednich krajach azjatyckich, wzmocniono monitoring i kontrolę mięsa i innych produktów zwierzęcych na granicy, ale także w sklepach detalicznych.

W Melbourne w niektórych produktach wieprzowych importowanych z Chin przez sieć supermarketów wykryto wirusowe fragmenty ASF. Ponadto, według ministerstwa, inne produkty wieprzowe przeznaczone do sprzedaży detalicznej w całym kraju uzyskały wynik pozytywny na obecność składników wirusa ASF.

Import to największe ryzyko wprowadzenia wirusów

Pasażer z Indonezji został również niedawno złapany przez urzędników bezpieczeństwa biologicznego lotniska, którzy próbowali importować niezgłoszoną wołowinę, która następnie uzyskała pozytywny wynik testu na obecność fragmentów wirusa pryszczycy.

 Zawsze mówiliśmy, że import produktów zwierzęcych faktycznie stanowi największe ryzyko wprowadzenia chorób zwierzęcych do naszego kraju” – powiedział australijski minister rolnictwa.

Maty podłogowe dla podróżników

Ale ostatnie niepokojące odkrycia wykazały również, że środki bezpieczeństwa biologicznego działają. Oprócz wielu już podjętych środków, wydano dekret, że wszyscy podróżni z Indonezji po przyjeździe muszą teraz przejść po dezynfekujących matach podłogowych.

Dla przewodniczącej krajowej federacji rolników (NFF), Fiony Simson, najnowsze dowody wskazują na pilną potrzebę zwiększenia finansowania australijskich systemów bezpieczeństwa biologicznego i przeprowadzenia pełnej kontroli wszystkich pasażerów powracających z obszarów wysokiego ryzyka.

Simson wezwała do dalszego zwiększania środków na bezpieczeństwo biologiczne w dłuższej perspektywie, aby lepiej wyposażyć personel i systemy „pierwszej linii”. Wezwała również rząd do sfinalizowania krajowej strategii bezpieczeństwa biologicznego.