Okres zasuszenia jest najbardziej niebezpieczny pod względem nowych infekcji, co oznacza, że decyduje jaka będzie następna laktacja. Dr n. wet. Wiesław Niewitecki z Boehringer Ingelheim Marketing Sp. z o.o. przypominał podczas niedawnych Targów Ferma Bydła o przestrzeganiu podstawowych zasad podczas okresu zasuszenia.

Po pierwsze przed zasuszeniem należy pamiętać o wykonaniu terenowego odczytu komórkowego – jeżeli jest zapalenie wymienia, krowa nie powinna być zasuszana, najpierw powinna być wyleczona. Nie należy łudzić się, że podanie leku DC wyleczy zainfekowaną ćwiartkę.  Po wycieleniu krowy, taka ćwiartka będzie nieczynna albo będzie w niej gęstą ropa.

Ważnym elementem jest również palpacyjne obmacanie gruczołu mlekowego aby sprawdzić czy niema zwłóknień i guzków, które mogą powodować, że zasuszenie nie będzie przebiegać prawidłowo. Następnie należy ocenić  strzyk- jego konsystencje, grubość. Kondycja ujścia strzyku, który stanowi wrota dla bakterii jest niezwykle istotne. Uszkodzenie mięśni zwieracza powoduje jego niedomykanie się, czyli ułatwia przenikanie bakterii. Uszkodzenie zewnętrznego ujścia strzyku oznacza, że czop keratynowy, który jest naturalną barierą dla bakterii- który wytwarza się po zaprzestaniu doju- nie będzie szczelny. Na dzień dzisiejszy- mówi doktor - leki, które stosujemy w okresie zasuszenia działają w okresie pierwszych 25-30 dni. Ma to ogromne znaczenie w końcówce zasuszenia gdy wymię nabrzmiewa, lek nie działa a nieprawidłowo wykształcony czop keratynowy przepuszcza bakterie.

Ostatnie dojenie powinno być dokładne, tak aby w ćwiartkach nie pozostało mleko. Przed podaniem leków DC należy zdezynfekować strzyki.

-Bardzo ważną rzeczą, którą często pomijają hodowcy jest stosowanie dezynfekcji po doju przed podaniem leku. Konieczne jest wytarcie strzyku, szczególnie ujście strzyku watą z denaturatem lub jednorazowymi ściereczkami załączonymi do tubostrzykawek. Bardzo ważna jest kolejność przeprowadzania dezynfekcji. Dezynfekcję przeprowadzamy od strzyków najdalszych od nas do strzyków najbliższych, nie na odwrót. Zapobiega to stykaniu się strzyku już zdezynfekowanego z reką lub rękawem ubrania na których mogą być bakterie. Następnie podajemy leki pamiętając o odwrotnej kolejności tzn. zaczynamy podawanie leku od najbliższych strzyków do najdalszych. Lek powinien być podgrzany do temperatury zbliżonej do temperatury ciała. Wstrzykiwanie leku zimnego o temperaturze kilku stopni spowoduje, że pozostanie on w strzyku i nie będzie rozprowadzony do zatoki mlecznej i nie będzie dyfundował po poszczególnych pęcherzykach- mówi Niewitecki.

Po podaniu leku warto też zastosować osłonki  zewnętrzne, które chronią przez kilka dni ujście strzyku przed dostaniem się bakterii. Osłonki zewnętrzne powinno się też zastosować kilka dni przed porodem.

W okresie zasuszenia należy obserwować wymiona krów zasuszonych. Nowe infekcje najczęściej występują na początku zasuszenia lub przed wycieleniem. Jak mówi - taniej jest krowę wyleczyć z infekcji przed wycieleniem (koszty związane z karencją).  Pamiętać należy również o zapewnieniu krowom zasuszonym dobrych warunków utrzymania i odpowiednie żywienie. Często krowy zasuszone traktowane są przez hodowców po macoszemu.  Jeśli występuje mlekotok lub silny obrzęk należy doić przed porodem, aby nie dopuścić do zerwania więzadeł zawieszających wymię.

Jak podaje, generalnie skuteczność preparatów zasuszeniowych jest udowodniona, jednak obecnie nie chronią wymienia przed infekcją przez cały okres zasuszenia. W połowie br. r. pojawi się na polskim rynku nowość , Ubrostar Dry Cow, lek stosowany już w  „starych” krajach UE. Preparat ten obejmuje trzy fazy zasuszenia, tzn. ich substancje aktywne działają trójfazowo. W pierwszym okresie bardzo silnie działa Penethamati hydriodidum. Drugi składnik penicylina działa przez 5-6 tygodni i trzeci antybiotyk Framycetini sulfas, który chroni cały okres zasuszenia. Stosowanie leku trójskładnikowego wyraźnie ogranicza występowanie nowych infekcji.