Umowa o kredycie została podpisana przez przedstawicieli EBI i Mlekpolu w środę w Grajewie. Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich powstanie w Mrągowie na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Docelowo będzie produkował 3 mln litrów mleka i serwatki na dobę. - Będą w nim powstawać tak wyspecjalizowane produkty, jak białka serwatkowe i mleczne charakteryzujące się dużą czystością oraz wymagające zachowania najwyższych standardów jakościowych produkty z linii "baby food" - poinformował EBI w komunikacie.

Uruchomienie inwestycji planowane jest na rok 2018, natomiast pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta w połowie 2019 roku. W nowym zakładzie zostanie zatrudnionych około 160 osób - czytamy w komunikacie.

- Średniej wielkości przedsiębiorstwa takie jak Mlekpol są ważnym elementem gospodarki poszczególnych regionów, a także przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w całej Europie. Jednocześnie jednak często borykają się z nadmiernymi utrudnieniami w dostępie do środków finansowych dostosowanych do ich potrzeb. Zmiana tej sytuacji należy do najważniejszych priorytetów EBI - powiedział o umowie z Mlekpolem Vazil Hudák, wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność banku w Polsce, cytowany przez komunikat.

Wsparcie z EBI dla zatrudniającej spółdzielni 2200 pracowników pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. EFIS, stanowiący część planu Junckera (od nazwiska szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera) to instrument finansowy, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE.