Wielu hodowców podczas urządzania strefy wypoczynkowej dla krów decyduje się na budowę głębokich legowisk, które wypełniane są materacem słomiano - wapiennym.

Firma Duka Polska oferuje produkt KSM Kalk alkalisch, przeznaczony do budowy takiego materaca, który został nagrodzony Złotym Medalem na Targach Ferma w Łodzi.

- Coraz więcej rolników zainteresowanych jest tego typu rozwiązaniem. Próby mieszania przez hodowców sieczki ze zwykłym wapnem nie zdawały egzaminu, istniały problemy m.in. z utrzymaniem właściwego pH ściółki - mówi Piotr Łyczek z Duka Polska.

Produkt jest mieszanką magnezu, wapnia i innych naturalnych składników mineralnych. Wszystkie wykorzystane w recepturze składniki wapna posiadają gwarancję na miałkość w 90. proc. mniejszej niż 0,09 mm, co pozwala na dobre połączenie ze słomą.

W wyniku zastosowania materaca słomiano - wapiennego, znacznemu ograniczeniu ulega zużycie ściółki w oborze. Uzupełnianie ściółki ogranicza się wówczas do odstępów 2 - 3 tygodniowych.

Znacznej poprawie ulega również jakość ściółki. Wynika to ze stworzenia wysokiego, stałego pH - ok. 10, co pozwala eliminować ze środowiska bytowania krów chorobotwórcze patogeny.

W wyniku absorbowania mocznika wydalanego przez zwierzęta nie dochodzi do jego przekształcenia w amoniak odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach. Ograniczenie emisji szkodliwych gazów wpływa znacząco na poprawę mikroklimatu w oborze.

Do przygotowania materaca słomiano - wapiennego potrzebne są według producenta: 1 część słomy, 2 części wody oraz 5 części preparatu. Po dokładnym wymieszaniu wozem paszowym mieszankę wysypuje się bezpośrednio na legowiska, a następnie ubija. Roczne zapotrzebowanie na wapno KMS w celu uzupełniania wynosi ok. 350 - 500 kg na stanowisko. Przeciętny koszt w przeliczeniu na jedną krowę wynosi rocznie ok. 100 - 150 zł. Stawki uzależnione są od regionu kraju.