Trendy w budownictwie inwentarskim zmieniają się na przestrzeni lat, dlatego czasem słyszy się, że oborę stawia się maksymalnie na 20-30 lat - po upływie tego czasu pojawią się zupełnie nowe technologie. Obecnie dąży się do otwierania przestrzeni w celu stworzenia lepszych warunków dobrostanu zwierząt. Budynki są coraz przestronniejsze, o większej kubaturze, m.in. dzięki wyeliminowaniu z obory stropu. Coraz lżejsze konstrukcje budynków wynikają również z "odchudzenia ścian". Niegdyś lite ściany z nielicznymi oknami zastępowane są obecnie przez elementy, po których złożeniu powstaje otwarta konstrukcja, składająca się niemal wyłącznie z dachu i podtrzymujących go słupów. Zamiast tradycyjnych okien rolnicy wykorzystują obecnie bardziej funkcjonalne rozwiązania pozwalające zwiększyć efektywność zarówno wentylacji budynku, jak i jego doświetlania.

POPULARNY POLIWĘGLAN

Często wybieranym przez rolników materiałem jest poliwęglan komorowy, który dzięki zdolności przepuszczenia światła w ciągu dnia stanowi dodatkowy element doświetlający. Jego konstrukcja eliminuje efekt skraplania się pary wodnej, co było częstą przypadłością tradycyjnych okien.

Przy montażu ekranów poliwęglanowych zazwyczaj instaluje się dodatkowo szczotki uszczelniające konstrukcję, co pozwala na ograniczenie przeciągów i strat ciepła w miesiącach zimowych. Inną możliwością są systemy docisku po całkowitym zamknięciu ekranów, które eliminują występowanie szczelin. Poliwęglan może być wykorzystywany w formie np. uchylnych wlotów powietrza usytuowanych pod okapem. Ze względu na niewielką szerokość spełnia on bardziej funkcję wentylacyjną niż oświetleniową. Większy dostęp światła zapewniają przesuwne ekrany montowane na szynach, które chyba najbardziej przypominają okna inwentarskie. Jednak najwięcej powietrza i światła wprowadzają do budynku kurtyny poliwęglanowe stanowiące pas o określonej szerokości, biegnący przez całą ścianę boczną budynku.

ZWIEWNA KURTYNA

Alternatywą dla poliwęglanu mogą być kurtyny wykonane z PCV. Ich wykorzystanie daje największe możliwości otwarcia ścian bocznych budynku. Ze względu na dużą powierzchnię, zazwyczaj instalowane są dodatkowo siatki, które z jednej strony usztywniają i wspierają kurtynę, a z drugiej strony, po jej zwinięciu, wyhamowują podmuchy wiatru, ograniczając w ten sposób przeciągi, oraz zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza budynku ptaków. W zależności od wymagań inwestora na rynku dostępne są różne możliwości otwierania kurtyn. Mogą one być składane w formie harmonijki lub zwijane w rulon. W przypadku kurtyn składanych często wmontowywane są dodatkowo rury wspierające, które usztywniają plandekę i ułatwiają składanie. W zależności od konstrukcji czasem instalowane są dodatkowo pionowe rury prowadzące, które można demontować, stwarzając możliwość wjazdu do budynku. Jeśli chodzi o opcje składania kurtyn, istnieje pełen zakres możliwości: zwijanie od dołu do góry, jak również z obu stron jednocześnie.

Oprócz szerokiej palety materiałów, występuje również możliwość wyboru sposobu sterowania, który zazwyczaj pozwala na bezstopniową regulację powstającej szczeliny wentylacyjnej. Konstrukcja może być przesuwana/zwijana za pomocą przekładni ręcznej połączonej z systemem linek podtrzymujących. Inną możliwość daje wykorzystanie silników lub siłowników elektrycznych. Najwygodniejszą, ale również najkosztowniejszą opcją jest zsynchronizowanie kurtyn ze stacją pogodową, co pozwala na automatyczne sterowanie mikroklimatem w oborze.