Śruta guar stanowi interesującą alternatywę dla konwencjonalnych pasz białkowych. Wytwarzana z nasion Cyamopsis tetragonoloba śruta zawiera od 33 proc. do 60 proc. białka surowego i może z powodzeniem zastąpić w żywieniu, np. śrutę sojową. Obecnie pasza ta jest w Polsce łatwo dostępna, nie jest jednak powszechnie stosowana.

 

Skład śruty sojowej oraz guar są do siebie zbliżone, zawartość białka surowego w śrucie sojowej to ok. 48 proc., dla śruty guar ok. 50 proc., włókno surowe stanowi 3 proc. dla śruty sojowej oraz do 6,8 proc. w śrucie guar, natomiast zawartość tłuszczu surowego jest wyższa w śrucie guar (5 proc.) niż sojowej (1 proc.).

Ponadto obecne w zarodkach Cyamopsis tetragonoloba saponiny i taniny pozytywnie wpływają na procesy fermentacji w żwaczu.

 

W zależności od rodzaju śruty może ona stanowić do 25 proc. dawki pokarmowej bydła (śruta nieprzetworzona) lub być jedynym komponentem białkowym w diecie (śruta przetworzona).

Początkowo dodatek śruty guar do 5 proc. może powodować spadek pobierania paszy przez zwierzęta ze względu na jej mniejszą smakowitość, jednak w kolejnych dniach poziom ten wraca do normy.