Ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen produktów mlecznych na światowym rynku mleka, choć jego dynamika wyraźnie się obniżyła, jak zaznaczają w najnowszej AGROmapie analitycy z Credit Agricole.
Rynek mleka pozostaje w spadkowej fazie cyklu
W ocenie autorów raportu spadek cen produktów mlecznych ma szeroki zakres i dotyczy wszystkich najważniejszych produktów mlecznych, przy czym w ostatnich miesiącach najsilniej obniżyły się ceny masła, odtłuszczonego mleka w proszku, pełnego mleka w proszku oraz serwatki.
„Jest to spójne z naszą oceną, zgodnie z którą światowy rynek mleka znajduje się w spadkowej fazie cyklu. Jednocześnie istotnie zmniejszyła się dysproporcja pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka, odzwierciedlana różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku” – zaznaczają analitycy.
„Spadki cen na światowym rynku mleka znajdują odzwierciedlenie na krajowym rynku, gdzie od początku 2023 r. cena skupu mleka, po uwzględnieniu czynników sezonowych, obniżyła się o ponad 17 proc.” – podkreślają autorzy raportu.

Czytaj więcej
KRIR wnioskuje o dopłaty do krów mlecznychTrwa ożywienie produkcji mleka w UE i USA
Jedną z głównych przyczyn spadku cen na rynku mleka jest wzrost jego produkcji wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, która zwiększyła się w I kw. 2023 r. o 0,6 proc. r/r wobec wzrostu o 0,5 proc. w IV kw., jak tłumaczą analitycy.
Ożywienie produkcji mleka koncentruje się na półkuli północnej (głównie w UE i USA), podczas gdy na półkuli południowej obserwowany jest spadek produkcji związany z niekorzystnymi warunkami agrometeorologicznymi.
„Rosnąca w ostatnich miesiącach podaż mleka w UE i USA jest odpowiedzią na relatywnie wysoką opłacalność jego produkcji w poprzednich kwartałach, mimo utrzymującej się silnej presji kosztowej. Utrzymujące się obecnie korzystne warunki pogodowe w UE i USA pozwalają oczekiwać, że dostawy mleka z tych kierunków w najbliższych miesiącach przyspieszą” – czytamy w raporcie.
Początek 2023 r. przyniósł wyraźnie osłabienie chińskiego popytu na produkty mleczne
Ożywienie produkcji mleka zbiegło się w czasie z osłabieniem światowego popytu na produkty mleczne, jak informują analitycy dodając, że w znacznym stopniu był on konsekwencją silnego wzrostu ich cen odnotowanego w poprzednich kwartałach, dokonującego się w warunkach obniżającej się siły nabywczej konsumentów wskutek rosnącej inflacji.

Czytaj więcej
Ceny mleka ciągle spadają. Jaka jest tendencja rynku?„Dodatkowym czynnikiem negatywnym dla światowego popytu na produkty mleczne jest wyraźne obniżenie popytu w Chinach, będących ich największym światowym importerem. W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. wolumen chińskiego importu produktów mlecznych obniżył się o 31,4 proc. r/r– czytamy w raporcie.
Rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r.
Analitycy z Credit Agricole prognozują, że światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r.
„Czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są trwałość ożywienia produkcji mleka w UE i USA, warunki pogodowe wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych oraz perspektywy odbudowy popytu na produkty mleczne w Chinach wraz z prognozowanym przez nas ożywieniem gospodarczym w tym kraju” – podkreślają.
Ceny skupu mleka w kolejnych kwartałach będą spadać
Autorzy analizy oczekują, że cena skupu mleka w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych. Lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen jest wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami.
W porównaniu do poprzedniej, wiosennej, prognozy, ceny skupu mleka w Polsce szacowane na koniec 2023 r. oraz na koniec 2024 r. nie uległy zmianie.
„Prognozujemy, że na koniec 2023 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 205 zł/hl, a na koniec 2024 r. ok. 200 zł/hl” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej
Wraz ze spadkiem cen będzie kurczyć się hodowla bydła

Komentarze