W ostatnich miesiącach doszło do nieznacznego spadku cen skupu na unijnym rynku bydła, jak wskazują analitycy z Credit Agricole w najnowszej agromapie.
W ocenie analityków przyczyną obniżenia cen skupu bydła jest osłabienie popytu na wołowinę w warunkach obniżenia siły nabywczej gospodarstw domowych oraz malejąca presja kosztowa.

Czytaj więcej
Ceny bydła. Dominuje tendencja spadkowaPunkt zwrotny na rynku bydła już za nami, choć ceny spadają powoli
Tempo odbudowy produkcji wołowiny w UE, mimo jej rekordowej opłacalności, jest wolniejsze od oczekiwań, jak wskazują twórcy raportu. Jednak, jak dodają, w kolejnych kwartałach powinno ono przyspieszyć wspierane przez większą podaż krów z sektora mleczarskiego, gdzie spada opłacalność produkcji mleka.

Czytaj więcej
Krowy mleczne to również źródło dobrej wołowiny„Choć podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu, to jego tempo jest wolniejsze niż wcześniej zakładaliśmy. Z tego powodu głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE” – stwierdzają analitycy z Credit Agricole.
Dobre wyniki w polskim eksporcie wołowiny
Zgodnie z danymi prezentowanymi w agromapie, wartość polskiego eksportu wołowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) w okresie od stycznia do marca 2023 r. zwiększyła się o 12,8 proc. r/r wobec wzrostu o 46,7 proc. w analogicznym okresie 2022 r.
Analitycy podkreślają, że było to efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów oraz zwiększenia wolumenu sprzedaży.
Poprawa opłacalności produkcji żywca wołowego w ujęciu rocznym
Twórcy raportu wskazują na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.
„Cena skupu bydła wyniosła w kwietniu 10,82 zł/kg (-3,7 proc. r/r), a cena pasz dla bydła 2,14 zł/kg (-6,4 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się na poziomie 5,05 wobec 4,91 przed rokiem, sygnalizując dalszą poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym” – stwierdzają ekonomiści.
Prognoza cen skupu bydła
W porównaniu do poprzedniej, wiosennej, prognozy, ceny skupu bydła w Polsce szacowane na koniec 2023 r. oraz 2024 r. wzrosły o 1,3 zł/kg każda.
„Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 10,20 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2024 r.” – informują analitycy z Crédit Agricole.

Komentarze