- Po w miarę zadowalających cenach w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, od stycznia 2019 roku cena mleka praktycznie utrzymują tendencje spadkowe. Średnia cena mleka w kwietniu ukształtowała się na poziomie 135,85 zł/hl i była o 1,4 proc. niższa iż w marcu bieżącego roku, ale o 2,8 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu 2018 roku - informuje Dorota Śmigielska, Analityk rynku mleka PFHBiPM.

Jak zauważa analityk, od wielu lat na ceny krajowe wpływały notowania na giełdzie nowozelandzkiej GDT. Jednak ten rok pokazał zupełnie inne oblicze.

- Jak wcześniej wspomniano ceny w Polsce spadają od stycznia, jednak dopiero ostatnia aukcja GDT pod koniec maja, zakończyła się ujemnym indeksem ogólnym. Spadek natomiast dotyczył masła o 3,2 proc., bezwodnego tłuszczu mlecznego o 1,4 proc. i pełnego mleka w proszku o 2,1 proc. – wylicza Śmigielska.

- Biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, spadki na aukcji Global Dairy Trade mogą przyczynić się do jeszcze większych obniżek cen surowca na rynku w Polsce. Dodatkowo dochodzi jeszcze z roku na rok rosnący poziom skupu mleka. W okresie styczeń – kwiecień bieżącego roku w Polsce skupiono 3 946,1 mln litrów, czyli o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku – ostrzega Dorota Śmigielska.

Jak zauważa analityk PFHBiPM, tendencje wzrostowe utrzymują się również w całej Unii Europejskiej. W marcu skup wyniósł 13 496,16 mln litrów i był o 1,1 proc. wyższy niż w zeszłym roku, oraz aż o 14,7 proc. wyższy niż w lutym. W efekcie przewiduje się, że z roku na rok do podmiotów skupowych będzie dostarczane coraz więcej surowca.