Narodowa Agencja Rozwoju Rolnictwa (Nadec) jest jedną z największych spółek zajmujących się przetwórstwem rolno-spożywczym na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Oferuje dziesiątki produktów mleczarskich, od serów począwszy po mleka smakowe i produkty dla dzieci, na sokach i deserach kończąc. Jest przy tym jedną z najszybciej rozwijających się firm na regionalnym rynku oraz jednym z największych przedsiębiorstw mleczarskich na świecie. Firma z siedzibą w Rijadzie została założona w 1981 r. Obecnie jako spółka akcyjna 20% jej udziałów posiada rząd Arabii Saudyjskiej, a reszta jest publicznie notowana na krajowej giełdzie papierów wartościowych.

Nadec jest właścicielem sześciu gospodarstw mleczarskich, w których utrzymywanych jest łącznie około 60 tysięcy krów, a także ma dwa nowoczesne zakłady mleczarskie wytwarzające 1,5 miliona litrów mleka dziennie.

Obecnie, choć z nieoficjalnych źródeł, dowiadujemy się, że Nadec planuje stworzyć fabrykę, w której wykorzystywany będzie obornik do produkcji biomasy. W związku z projektem firma rozpoczęła wstępne rozmowy z grupą lokalnych banków, aby uzyskać stosowne finansowanie. W planach ma także budowę elektrowni słonecznej na jednej ze swoich farm.

Takie zaskakujące poczynania inwestycyjne, ze względu na charakter gospodarczy kraju, w którym ropa naftowa stanowi głowy produkt eksportowy, spowodowane są spadkami cen ropy. Projekt wpisuje się także w próbę zróżnicowania gospodarki Arabii Saudyjskiej. Rząd zmniejszając dotacje na energię konwencjonalną, planuje zwiększenie środków na finansowanie odnawialnych źródeł energii, tak by zaoszczędzić cenny surowiec na eksport.

Arabia Saudyjska w ciągu najbliższych 10 lat zamierza wdrożyć 30 projektów związanych z energią słoneczną i wiatrową o łącznej wartości 50 miliardów dolarów na rzecz energii niekonwencjonalnej i ograniczenia zużycia ropy naftowej.