Argentyna zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród największych eksporterów wołowiny na świecie. Jednak w tym tygodniu argentyński rząd ogłosił zawieszenie eksportu wołowiny, aby „uporządkować sektor, ograniczyć praktyki spekulacyjne i uchylanie się od płacenia podatków w handlu zagranicznym”. Zakaz ma trwać „do momentu uporządkowania rynku krajowego”, jak podaje Buenos Aires Times. 

Jak stwierdził prezydent Alberto Fernández, wzrost cen wołowiny można wytłumaczyć cenami międzynarodowymi, ale przenoszenie tych wartości na ceny krajowe nie ma większego uzasadnienia. Zdaniem prezydenta nie ma innego powodu do podnoszenia cen, jak to miało miejsce w ostatnich miesiącach, niż wzrost konsumpcji. „Kwestia mięsa wymknęła się spod kontroli. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc bez uzasadnienia” – jak stwierdził Fernández próbując uzasadnić decyzję o zablokowaniu eksportu.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ogólny wzrost cen w Argentynie wyniósł 46,3 proc., zaś w przypadku wołowiny osiągnął 64,7 proc.

W odpowiedzi na zakaz eksportu producenci mięsa ogłaszają strajk

Argentyński eksport wołowiny od czterech lat stale rośnie i osiągnął rekordowy poziom w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku. Według branży zawieszenie eksportu jest podobne do decyzji politycznych podjętych w latach 2003-2015, które doprowadziły do ​​spadku liczby bydła i utraty przez Argentynę udziałów na rynku międzynarodowym.

Jak stwierdził Miguel Schiaritti, prezes argentyńskiej izby przemysłowo-handlowej, cytowany przez Buenos Aires Times, wprowadzone w 2006 roku ograniczenie eksportu mięsa, nałożone początkowo na 6 miesięcy a trwające 10 lat, spowodowało utratę 12,5 miliona sztuk bydła, 19 tys. miejsc pracy i zamknięcie 150 zamkniętych fabryk, z których tylko 70 zostało ponownie otwartych.

Według pierwszych szacunków konsorcjum ABC Meat Exporters, proponowane działanie może ponieść straty sięgające do 250 milionów dolarów, jak podaje euromeatnews.com.

Reprezentująca producentów rolnych i przedsiębiorstwa Komisja Łącznikowa ds. Podmiotów Rolniczych ogłosiła, że w odpowiedzi na zawieszenie eksportu wołowiny zaprzestanie handlu bydłem we wszystkich kategoriach od 20 do 28 maja br.