Jak zapowiedział minister rolnictwa, od początku października wołowina i wyprodukowane z niej przetwory mogą być ponownie dostarczana do Chin.

Specjalnie dla Chin

Sprzedawane mogą być jednak tylko towary produkowane specjalnie na rynek chiński. W przypadku tych, które są ważne dla zaopatrzenia ludności argentyńskiej, obowiązują poprzednie zasady, które wprowadzono przy złagodzeniu pierwotnie całkowitego zakazu wywozu wprowadzonego w czerwcu.

To samo dotyczy eksportu do wszystkich innych krajów klientów. Zgodnie z tym, argentyńscy eksporterzy wołowiny nie mogą sprzedawać za granicę półtusz oraz najatrakcyjniejszych wyrębów, a także kiełbas. Eksport pozostałych kawałków wołowiny jest ograniczony. Dostawy w ramach kontyngentu Hilton uzgodnionego z Unią Europejską są wyłączone z zakazu eksportu.

Stowarzyszenie rolników rozczarowane złagodzeniem

Argentyńskie Stowarzyszenie Rolników było rozczarowane wprowadzonym łagodzeniem. Przed spotkaniem z ministrem założono, że eksport do Chin zostanie w pełni wznowiony. Teraz jednak zmiana dotyczy tylko kilku wyrębów tusz wołowych. Przed wejściem w życie ograniczeń Chiny były zdecydowanie najważniejszym nabywcą argentyńskiej wołowiny na światowym rynku.

Według danych Instytutu Promocji Wołowiny (IPCVA) z łącznej ilości około 147 tys. ton wołowiny, którą Argentyna wyeksportowała w pierwszych trzech miesiącach tego roku, trzy czwarte trafiło do Chin. Minister poinformował, że obecnie dostępne są tańsze kredyty banku centralnego na inwestycje zwiększające krajową produkcję wołowiny. Celem jest wzrost produkcji w takim stopniu, aby możliwy był eksport i jednocześnie pokrywany był popyt krajowy.

Brazylia nie może eksportować do Chin

Tymczasem Brazylia z niecierpliwością czekała na wznowienie handlu wołowiną z Chinami. Zgodnie z protokołami zdrowotnymi uzgodnionymi między krajami, dostawy zostały wstrzymane na początku września po potwierdzeniu dwóch przypadków nietypowego BSE w Brazylii. W związku z protokołami, jeśli nietypowe BSE wystąpi w Brazylii, eksport zostanie zawieszony do czasu zakończenia dochodzenia przez władze chińskie.

W porównywalnym przypadkiem w 2019 r. dostawa została zawieszona tylko na 13 dni. Przed obecnym postojem dostaw, Chiny były również najważniejszym nabywcą wołowiny na światowym rynku dla Brazylijczyków. Według danych Stowarzyszenia Brazylijskich Eksporterów Wołowiny (ABIEC) z łącznej ilości 210 tys. ton wołowiny, którą ten południowoamerykański kraj wysłał za granicę w samym sierpniu, prawie 58 proc. kupiły Chiny.