Według Stowarzyszenia Argentyńskich Eksporterów Mięsa przychody z eksportu portów morskich Fob wyniosły od 2 stycznia br. do 2 miliardów dolarów amerykańskich. To już przewyższa wartość z całego poprzedniego roku wynoszącą 1,94 mld dolarów. Również wielkość eksportu wołowiny (bez kości) w pierwszych trzech kwartałach br. wynosząca 373 tys. ton już przekroczyła łączną kwotę z 2018 roku wynoszącą 356 tys. ton.

Zdecydowanie najważniejszym nabywcą argentyńskiej wołowiny pozostaje prawie trzy czwarte ogółu Chin. Dostawy do Pekinu wzrosły od stycznia do września 2019 r. do 273 886 ton, co było znacznie wyższe niż w całym 2018 roku (206 606 ton). Tylko we wrześniu eksport wzrósł ponad dwukrotnie z 17 953 ton do 38 578 ton.

Przychody Argentyny z eksportu do Chin wzrosły we wrześniu z 71,8 mln dolarów do 192,4 mln dolarów. Przy znacznie mniejszych ilościach wołowiny wynoszących około 20 tys. ton Chile i Izrael były innymi ważnymi nabywcami. W UE po Niemczech ważnymi importerami są Niemcy, Holandia i Włochy.

Argentyńska produkcja wołowiny może tylko częściowo nadążyć za zwiększonym popytem eksportowym. W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku ubito 11,5 miliona sztuk bydła, co stanowiło 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Argentyna ma nadzieję na trwałe wejście na rynek chiński. Po targach mięsnych w Szanghaju Chiny wykazały duże zainteresowanie pogłębieniem współpracy. Potwierdza to fakt, że w ubiegłym tygodniu Chiny dopuściły do eksportu do swojego kraju 19 kolejnych rzeźni, przetwórni mięsa i chłodni.