Według danych ARR, w styczniu tego roku dostawy spadły w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale były o 0,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Dostawy mleka dynamicznie rosły do sierpnia, od września zaś powoli spadały. W grudniu 2014 r. dostarczono do mleczarni ok. 1,7 proc. mleka więcej niż w grudniu 2013 r.

Oznacza to, że suma przekroczenia tzw. hurtowych dostaw mleka za 10 miesięcy roku kwotowego 2014/2015 (od kwietnia do marca) wynosi ok. 7 proc. Jeżeli spadkowa tendencja dostaw nadal się utrzyma, to przekroczenie za cały rok kwotowy będzie na poziomie 7 proc., a nie 8 proc., jak wcześniej Agencja szacowała - zaznaczył Zwolak.

W okresie od kwietnia 2014 r. do stycznia 2015 r. do podmiotów skupujących dostarczono ok. 8,85 mld kg (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu). Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 10 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł prawie 90 proc., podczas, gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku kwotowego - ok. 85 proc.

Według ARR, wielkości kary z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej nadal szacujemy na ponad 70 groszy za kg kwot przekroczonych" - powiedział wiceszef ARR.

Obecnie średnia cena mleka wynosi ok. 1,2 zł za litr. Ceny są zróżnicowane w zależności od obiorcy i regionu. Szacowane koszty produkcji litra mleka są na poziomie 1,1-1,2 zł. Oznacza to, że obecnie zyski z tej produkcji są nieznaczne, a kara za nadprodukcję byłaby istotna dla kondycji finansowej gospodarstwa - zauważył wiceprezes ARR.

Zwolak zwrócił uwagę, ministerstwo rolnictwa stara się o rozłożenie na raty kar, które musieliby zapłacić polscy rolnicy. KE ma decyzję podjąć w najbliższym czasie. Jest propozycja, aby kary rozłożyć na trzy raty, ale minister stara się, by było to pięć rat. Nawet jeżeli byłyby to 3 raty, to kara roczna wyniosłaby ok. 23 gr za litr mleka ponad limit, taka kara jeszcze byłaby możliwa do udźwignięcia dla dużych producentów.

ARR ocenia, że całkowita kara za nadprodukcję w roku kwotowym 2014/2015 wyniosłaby ok. 700 mln zł.

Jak mówił Zwolak, na razie są to propozycje KE, ale istotne jest jak będą wyglądały ostateczne przepisy.

W ubiegłym roku kwotowym Polska także przekroczyła swój limit produkcji mleka, a rolnicy musieli zapłacić kary. Wyniosła one ok. 30 gr za litr mleka ponad limit. Przekroczenie kwoty wyniosło 167 mln kg, czyli 1,68 proc. Kary za nadprodukcję wyniosły łącznie 46,4 mln euro, tj. ok. 200 mln zł.

Swoje limity produkcyjne przekroczyło 55,7 tys. rolników, w tym roku w tej grupie może znaleźć się jeszcze więcej producentów. Zdaniem Zwolaka, większość producentów przekracza limit nieznacznie (70 proc. osób zapłaciło łącznie 20 proc. kary). Natomiast w ub.r. dla ok. 40 producentów (rolników i gospodarstw rolnych) kary były dotkliwe i średnio wynosiły ponad 300 tys. zł.

W Polsce produkcją mleka zajmuje się 144 tys. gospodarstw rolnych, czyli ok. 500 tys. osób.

Od kwietnia 2015 r. produkcja mleka w Unii nie będzie już limitowana.