AMA-Marketing robi kolejny krok w dziedzinie hodowli bydła i standaryzacji przepisów dotyczących wiązania bydła: Komitet Ekspertów ds. Świeżego Mięsa osiągnął porozumienie w sprawie zakończenia od 1 stycznia 2024 r. stałego wiązania bydła w programie pieczęci AMA 

Stałe utrzymywanie bydła na uwięzi, nawet w połączeniu z wypasem lub innymi opcjami ćwiczeń przez mniej niż 90 dni w roku, jest prawnie zakazane w nowych budynkach od 2005 roku.

Jest też dozwolone tylko do 2030 roku w oborach wybudowanych wcześniej. Wyjątek zakłada, że ​​ze względu na warunki lokalne lub geograficzne przekształcenie w zagrodę lub wypas nie jest możliwe.

Szacuje się, że obecnie 10 do 15 proc. z około 8500 gospodarstw nadal korzysta z tego wyjątku.

Od 2024 roku AMA zaostrza zasady

AMA-Marketing robi teraz kolejny krok w kierunku ulepszeń w hodowli zwierząt i zabrania stałego uwiązywania. Dlatego od 1 stycznia 2024 r. bydło objęte programem jakości AMA nie będzie już uwiązane w połączeniu z wypasem lub innymi możliwościami wyjścia z obór przez mniej niż 90 dni w roku.

Propozycje odpowiednich zmian w wytycznych zostały opracowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Decyzja została podjęta jednogłośnie 18 października przez właściwą komisję specjalistyczną.

Konkretne informacje dla firm są w przygotowaniu i zostaną przekazane w ciągu najbliższych kilku tygodni. Oznacza to, że od 2024 r. zarówno mleko, jak i produkty wołowe ze znakiem jakości AMA nie mogą już pochodzić z gospodarstw ze stałym uwiązywaniem.

Najwyższe standardy dobrostanu zwierząt

 Austria jest jednym z krajów o najwyższych standardach dobrostanu zwierząt. Rozwijając znak jakości, poszerza pionierską rolę i ulepszenie programu AMA. Jednak ten krok nie jest łatwy dla lokalnych rolników. Dlatego przygotowuję program inwestycyjny wspierający firmy.