Jak donosi Budapest Business Journal, w ubiegły piątek Ministerstwo Rolnictwa Węgier ogłosiło wycofanie zakazu importu bydła węgierskiego. Zniesienie embarga dotyczy całego kraju z wyjątkiem południowo-wschodniej części Węgier. Zakaz wprowadzono z powodu wykrycia ognisk wirusowej choroby niebieskiego języka (BTV) u bydła w listopadzie ubiegłego roku.

Czynnikiem etiologicznym bluetongue jest wirus przenoszony przez owady kłujące, natomiast przemieszczanie zakażonych zwierząt sprawia, że choroba szybko rozprzestrzenia się na szeroką skalę. Dodatkowo, ocieplenie klimatu w Europie obserwowane w ostatnim czasie, sprzyja szerzeniu się zachorowań w tej części świata.

Pierwsze przypadki choroby niebieskiego języka odkryto pod koniec XIX wieku jednak wyraźne spustoszenie przez wirusa odnotowano w 1956 roku w Hiszpanii i Portugalii. W każdej chwili, gdy problem będzie się nasilać Komisja Europejska może wprowadzić nakaz szczepień zwierząt przeciwko wirusowi choroby niebieskiego języka.

W ostatnich miesiącach ogniska choroby niebieskiego języka wykryto między innymi w Rumunii, Bułgarii, Grecji, Macedonii czy na Węgrzech.