W ubiegłym roku po raz pierwszy producenci mleka dotkliwie odczuli ile kosztuje przekroczenie kwoty mlecznej. Po odtrąceniu kary zarobek zostaje niewielki. Dlatego w tym roku kwotowym rolnicy starali się przyznanych im limitów nie przekraczać.
Wioletta Ledzian, wieś Walewice: - Pogłowie się zwiększało, ale można było otrzymać kwotę z rezerwy, po zastanowieniu złożyłam wniosek i otrzymałam te wymarzone 5.500 i mogę już spokojnie prowadzić produkcję mleka.
Zdaniem spółdzielni mleczarskich tego roku kwotowego nie można porównywać z ubiegłym.
Jan Dąbrowski Prezes OSM Łowicz: - Sytuacja jest o tyle inna że nastąpiła konwersja kwot mlecznych i rozdysponowanie ich na rolników, którzy złożyli wniosek o zwiększenie kwoty mlecznej i prawdopodobnie nie będzie przekroczenia.
Zdarzają się jednak gospodarstwa, w których niewielkie przekroczenie produkcji mleka będzie.
Zdaniem Agencji Rynku Rolnego rolnicy mogą być dobrej myśli bo jest duże prawdopodobieństwo, że w tym roku nikt kary nie zapłaci.
Waldemar Sochaczewski, wice prezes ARR: - Po zbilansowaniu 11 miesięcy roku kwotowego notujemy brak przekroczenia kwot i wszystko wskazuje na to że do końca tego roku kwotowego takiego przekroczenia nie będzie.
Eksperci jednak ostrzegają, aby rolnicy nie zwiększali produkcji mleka, jeżeli nie mogą dokupić lub wydzierżawić dodatkowych kwot. W tym roku wiele gospodarstw musiało zaprzestać sprzedaży surowca gdyż, nie spełniło wymagań sanitarno-weterynaryjnych. Dlatego nie ma problemu z kupnem kwot mlecznych.
Wszystkie tego typu transakcje należy zgłaszać w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego.
- ARR dokładnie oddział terenowy dyrektor autoryzuje taką sprzedaż stosowne zmiany w postaci decyzji administracyjnej sankcjonują taki obrót kwotą jest dokonywany automatycznie jest także umowa kupna sprzedaży. – dodaje Waldemar Sochaczewski.
Zakończenie roku kwotowego już za kilka tygodni. Od 1 kwietnia rozpocznie się nowy sezon. A na oficjalne podsumowanie roku kwotowego 2006/2007 trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: Agrobiznes