W swoim wystąpieniu Jarosław Iwaniuk przedstawił sposoby obniżenia kosztów żywienia bydła mlecznego poprzez zastosowanie komponentów paszowych z białkiem chronionym w żwaczu. Jak wskazywał prelegent, wykorzystanie w żywieniu krów mlecznych produktów z białkiem by-pass wpływa na lepszą zdrowotność, wiekszy wskaźnik zacieleń, wyższą wydajność, a także poprawę parametrów jakościowych mleka – wiecej białka, tłuszczu, kazeiny, a mniej komórej somatycznych.

- Więcej białka chronionego to zdrowsze stado. Białko jest komponentem który w żwaczu bardzo łatwo zostaje zdegradowany przez mikroorganizmy do amoniaku, mocznika, czyli substancji, które krążąc we krwii, można powiedzieć kolokwialnie, podtruwają organizm. Im więc mniej białka rozkładanego w żwaczu, tym stado będzie zdrowsze – tłumaczył Jarosław Iwaniuk.

W ofercie firmy są obecnie dwie linie produktowe, z których jedna oparta jest na komponentach rzepakowych, natomiast druga zbudowana jest na surowcach sojowych. W paszach tych udało sie uzyskać zawartość białka chronionego na poziomie 60 proc.

- Technologia ta wykorzystuje wyłącznie procesy fizyczne, jest to proces bez udziału chemii. Poprzez odpowiednie działanie temperatury, ciśnienia oraz wilgotności uzyskujemu efekt białka chronionego. Ochronić białko w żwaczu jest bardzo łatwo, tylko musimy je tak ochronić, aby było maksymalnie przyswajalne w jelicie cienkim – podkreśłał Iwaniuk.