Według agencji Reuters zawieszenie eksportu, które jest częścią paktu zdrowia zwierząt zawartego między Chinami, a Brazylią, ma dać Pekinowi czas na ocenę problemu. Chiny zdecydują, kiedy ponownie rozpocząć import. Chiny i Hongkong kupują ponad połowę eksportu wołowiny z Brazylii.

Przypadki zostały zidentyfikowane w zakładach mięsnych w stanach Mato Grosso i Minas Gerais, podało ministerstwo rolnictwa. Według raportu był to czwarty i piąty przypadek atypowej formy choroby szalonych krów wykryty w Brazylii w ciągu 23 lat.

Atypowa forma BSE rozwija się spontanicznie i nie jest związana ze spożywaniem skażonej żywności. Brazylia nigdy nie miała przypadku klasycznej choroby szalonych krów.

Oba przypadki zostały potwierdzone po wysłaniu próbek do laboratorium Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) w Albercie w Kanadzie, podało ministerstwo rolnictwa. OIE zostało następnie poinformowane o tych dwóch przypadkach, zgodnie z normami międzynarodowymi, podało ministerstwo. Stwierdzono jednocześnie, że nie ma zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani ludzi.