- Holendrzy i Duńczycy jako pierwsi dostarczą wołowinę do kraju azjatyckiego. Stało się to możliwe po wspólnych wysiłkach Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE - powiedział komisarz ds. rolnictwa UE Phil Hogan.

Komisarz ma nadzieję, że pozostałe państwa członkowskie UE wkrótce będą miały dostęp do południowo-koreańskiego rynku wołowiny.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis uznał ten krok jako kolejny znak, że partnerzy handlowi uznają, że walka z BSE została wygrana i że jakość zarówno wołowiny, jak i produktów z wołowiny w UE jest uznawana na całym świecie. Według niego, dodatkowy dostęp do tego ważnego rynku to doskonała wiadomość dla producentów z UE.

Jak poinformowała KE, na posiedzeniu 4 września 2019 r. władze Korei Południowej zgodziły się szybko rozpatrzyć wnioski z innych państw członkowskich UE w celu uznania ich za kraje wolne od BSE. Po zniesieniu ograniczeń związanych z BSE eksporterzy z UE skorzystają również z obniżek taryf określonych w umowie o handlu wołowiną z Koreą Południową.