Zgodnie z planem prewencyjnego reagowania, w gospodarstwie wprowadzono restrykcyjne ograniczenia przemieszczania się, prowadząc jednocześnie badania w celu ustalenia źródła choroby.

W szkockim systemie nadzoru wszystkie zwierzęta ubijane w wieku powyżej czterech lat są rutynowo testowane pod kątem BSE. Mimo, że choroba nie jest przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę, to dane stado, a w szczególności potomstwo chorych sztuk, musi zostać zidentyfikowane i odizolowane oraz w razie potrzeby zutylizowane zgodnie z wymogami UE.

- Po potwierdzeniu przypadku klasycznego BSE w Aberdeenshire, aktywowałem rządowy plan reagowania szkockiego rządu, aby chronić nasz cenny przemysł rolny, w tym ustanowienie zapobiegawczego zakazu przemieszczania na farmie. Zapewniam, że szkocki rząd i jego partnerzy są gotowi odpowiedzieć na wszelkie kolejne potwierdzone przypadki choroby w Szkocji – powiedział Fergus Ewing sekretarz ds. obszarów wiejskich.

Szefowa weterynarii, Sheila Voas, powiedziała, że choć jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, skąd wzięła się choroba w tym przypadku, to jej wykrycie jest dowodem na to, że system nadzoru wykonuje poprawnie swoją pracę.