Podczas targów rolniczych Agro Show prezentowane są głównie maszyny rolnicze. Jednak spotkać można również urządzenia mogące stanowić wyposażenie budynków inwentarskich. Podczas Agro Show 2016 naszą uwagę przyciągnął robot do podgarniani paszy Butler Gold.

Butler Gold to automatyczny robot do podgarniania paszy. Robot marki Wasserbauer posiad ślimak, który jest zaprojektowany w taki sposób, że podgarniania pasza zachowuje swoją strukturę, co dodatkowo pozytywnie wpływa na jej pobranie. Wszystkie zastosowane w robocie silniki mają konstrukcję bezszczotkową, a energia do ich zasilania jest magazynowana przez dwa bezobsługowe akumulatory mające po 105 Ah pojemności.

Jak podaje producent, Butler Gold może zostać łatwo wprowadzony do każdej obory, z minimalnym nakładem pracy w jej adaptację. Ścieżka pracy robota jest wyznaczana za pomocą magnesów o średnicy 4 mm, umocowanych w posadzce co 2 m. W razie kolidowania pracy robota z innymi czynnościami jakie chcemy przeprowadzić na stole paszowy, możemy przez naciśnięcie jednego przycisku na panelu spowodować opuszczenie obory przez Butler Gold. Masa robota wynosi 700 kg, a jego podstawowe wymiar to 2 m x 1.1 m x 0,85 m.

W podstawowej wersji sterowanie Butler Gold odbywa się za pomocą panelu sterownia wyposażonego w 10 calowy ekran dotykowy. Panel znajduje się na obudowie robota i co ważne podczas pacy w warunkach obory jest wodoszczelny. Opcjonalnie obsługa robota może być wykonywana za pomocą komputera PC lub urządzeń mobilnych. Możliwe jest również zamówienie przysyłania komunikatów o błędach za pomocą wiadomości SMS. Producent zapewnia również zdalny nadzór nad urządzeniem poprzez swoich specjalistów. Na życzenie klienta, serwisanci mogą w każdej chwili uzyskać zdalny dostęp do Butler Gold, aby dokonać optymalizacji albo wprowadzić inne zmiany.

Butler Gold może być wyposażony w przystawkę do zadawania pasz treściwych. Robot jest dystrybuowanym w naszym kraju przez firmę Berutex.