Jak poinformowała Dolnośląska Izba Rolnicza, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego znowu pasie się bydło.

Z inicjatywny rady Dolnośląskiej Izby Rolniczej w ostatnich miesiącach doszło do kilku spotkań przedstawicieli rzeczonej rady z zaineresowanymi rolnikami oraz kierownictwem i specjalistami Karkonoskiego Parku Narodowego

„Wspólne starania przyniosły efekt w postaci umowy pomiędzy Karkonoskim Parkiem Narodowym a gospodarstwem rolnika i delegata Pana Wiktora Zimmera z Łomnicy gminy Mysłakowice” – poinformowała DIR.

Pierwszym areałem na terenie parku przygotowanym do wypasu bydła mięsnego jest ok. 5 hektarowy kompleks łąk śródleśnych w pobliżu Zachełmia Dolnego przy szlaku na Chojnik.

„Małe stadko krów z cielętami ma do dyspozycji ogrodzony obszar, namiot chroniący przed deszczem i słońcem z zapasem paszy oraz stały dostęp do wody źródlanej. Pierwsze obserwacje wskazują, że w swoim nowym środowisku zwierzęta czują się doskonale. Tak więc po owcach wrzosówkach mamy w Karkonoszach po wielu latach bydło” – czytamy w komunikacie DIR.

Jak dodaje Izba, kolejne kompleksy pastwisk będą stopniowo zagospodarowywane w podobny sposób.

Co ważne, umowa przewiduje także, że gospodarstwo Zimmera, które stale rozszerza skalę przetwórstwa, będzie mogło uruchomić przy szlakach turystycznych własny punkt gastronomiczny z wyrobami regionalnymi.