Póki co w sektorze wołowiny utrzymuje się nadal dodatni trend cenowy. Mimo tego, że handel nie funkcjonuje jeszcze w 100 proc., ceny z tygodnia na tydzień idą w górę.

W ostatnim tygodniu wyraźnie podrożały byki. Po raz pierwszy od ponad roku ceny oferowane za buhaje przekroczyły próg 13 zł/kg WBC. Obecnie w ankietowanych punktach skupu stawki za buhaje w klasie R wynoszą maksymalnie 13,3 zł/kg, natomiast w klasie O średni górna stawka to 12,9 zł/kg. Cena samców skupowanych w wadze żywej dochodzi do 7,5 zł/kg.

Jałówki również nieco podrożały. Za samice w klasie R zakłady płacą maksymalnie 13,3 zł/kg, a w klasie O 12,3 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą obecnie otrzymać maksymalnie 7,4 zł/kg.

Podwyżki nie ominęły również krów. W przypadku samic sprzedawanych w rozliczeniu na WBC górne stawki wynoszą 11 zł/kg. Ostatni raz taką cenę odnotowano niemal pół roku temu. Z kolei za żywą wagę producenci mogą otrzymać maksymalnie 5,3 zł/kg. (ceny netto).

Jak informują kierownicy skupów, podaż jest obecnie zróżnicowana. Wielu rolników obserwując rosnące ceny, wstrzymuje się obecnie ze sprzedażą w oczekiwaniu na kolejne podwyżki.