Jak czytamy w Aktualnościach Polskiej Izby Mleka w 43 tygodniu br. średnia cena za 1 kg surowego mleka w skupie w Chinach wyniosła 4,01 CNY. Jacek Strzelecki w swoim komentarzu ocenia ten poziom jako wydarzenie historyczne i łamiące psychologiczną barierę. – Dotychczas cena świeżego mleka w skupie wahała się przez lata w przez lata w przedziale 3,50-3,70 CNY (1,92-2,03 PLN) za 1 kg surowca.

Jedną z przyczyn wzrostu cen mleka jest właśnie większe zapotrzebowanie na ten produkt i jego przetwory ze strony uboższych konsumentów, dla których cena stała się akceptowalna, przy czym jakość produktów pozostaje wysoka.  

Dodatkowo nastąpiło usprawnienie i modernizacja technologii w tamtejszych mleczarniach. Jacek Strzelecki przywołuje tu wytyczne chińskiego rządu w zakresie wsparcia administracyjnego i finansowego dla małych i średnich mleczarni. – Program zakłada do 2020 r. udostępnienie im finansowej platformy o wartości 100 mld juanów z przeznaczeniem na rozwój łańcucha dostaw czy modernizacji linii technologicznych – czytamy w komentarzu.

- Rosnący popyt widoczny jest również w imporcie produktów mleczarskich, w tym mleka w proszku. Od stycznia do września tego roku do Chin sprowadzono blisko 2,3 mln ton produktów mleczarskich za kwotę 8,8 mld USD. Mleko w proszku w całym wolumenie stanowi blisko 50 proc., a pod względem wartości to aż 71 proc. Co ciekawe to nie jest jeszcze koniec dobrych wyników, bowiem listopad rozpoczyna cykl zakupowy (z apogeum 11 listopada Dzień Singla) i konsumpcyjny, który potrwa z krótkimi przerwami aż 3 miesiące do chińskiego nowego roku, czyli do 25 stycznia 2020 r. - pisze Strzelecki w Insiderze Polskiej Izby Mleka. 

Jacek Strzelecki
Jacek Strzelecki

Jacek Strzelecki, ekspert ds. chińskiego rynku rolno-spożywczego będzie również gościem konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie, która odbędzie się już 7 listopada w Global Expo w Warszawie.

Nie czekaj, zarejestruj się już dziś!